Un an de la cutremurele devastatoare din Turcia. Furie față de neglijența guvernului, după evenimentul care ucis peste 50.000 de persoane. ”Nimeni nu a fost cu acești oameni în acea zi”
Peste 10.000 de persoane s-au adunat marți dimineața pentru a organiza comemorarea unui an de la cutremurele devastatoare care au lovit sud-estul Turciei, în timp ce unii au protestat față de ceea ce au numit neglijența guvernului după aceste evenimente, potrivit Reuters.
Cutremurul cu magnitudinea 7,8, cel mai devastator din istoria modernă a Turciei, a distrus localități și părți din orașe din sud-estul țării și din Siria învecinată. A ucis peste 50.000 de persoane în Turcia, aproximativ 5.900 în Siria și a lăsat milioane de oameni fără adăpost.
În provincia Hatay din sud-estul Turciei, cea mai grav afectată din țară, oamenii au cerut demisia guvernului și a autorităților locale în timpul priveghiului și au cerut ca oficialii să nu se prezinte la comemorare, în timp ce au huiduit discursurile.
În piața principală a orașului Hatay, situat în provincie, unii au scandat: „Îmi aude cineva vocea?” în timp ce ministrul Sănătății, Fahrettin Koca, rostea un discurs, care se referea la apelurile auzite de sub dărâmături în timp ce oamenii așteptau zile întregi sosirea ajutoarelor.
Locuitorii spun că mulți oameni au murit nu din cauza prăbușirii clădirilor, ci mai degrabă din cauza faptului că au așteptat atât de mult timp prinși în moloz și în frig.
După ceremonie, oamenii au aruncat flori în râul Asi, care traversează orașul. Merve Gursel, care și-a pierdut mătușa, soțul mătușii și verișorii în cutremur, le-a strigat numele în timp ce arunca câte o garoafă în apă pentru fiecare dintre ei.
„Nimeni nu a fost cu acești oameni în acea zi. Durerea acestor oameni este că nu au putut fi salvați. Durerea acestor oameni este că nu au putut fi auziți”, a spus ea.
„Acest lucru (protestele) este ecoul durerii interioare a oamenilor. Este un ecou al cât de mult au suferit oamenii. Nu există nicio modalitate de a descrie cum să compensezi durerea de aici. Inimile acestor oameni sângerează”.
Nesibe Duzgun a declarat că arunca flori în apă pentru toți cei pe care îi cunoștea și că mișcarea a unificat oamenii din Hatay.
Președintele Tayyip Erdogan a spus într-o postare de pe site-ul de socializare X că durerea pierderilor provocate de cutremure este la fel de proaspătă în prezent ca și acum un an, iar guvernul său a acționat imediat după ceea ce ei numesc „dezastrul secolului”.
Cu toate acestea, Nurul Sabah Aksu, un locuitor din Hatay, a declarat că guvernul i-a abandonat pe locuitorii orașului la moarte.
„Mii de oameni au murit aici. Unde au fost ei? De ce au lăsat Hatay așa? De ce au uitat de noi?” a întrebat Aksu.

