Ultimul episod de viscol din această iarnă. Când vine primăvara
România se confruntă, din această noapte, cu ultimul episod de viscol din această iarnă. De sâmbătă, rafalele de vânt, de peste 50 de kilometri pe oră, vor spulbera ninsoarea abundentă. Noul strat de zăpadă va fi de până la 20 de centimetri.
De duminică, în schimb, natura va trece brusc la temperaturi pozitive. Mai mult, prima jumătate a lunii martie va fi caracterizată de valori termice peste medie.
Stratul consistent de zăpadă, depus după ninsoarea de zilele trecute, încă nu s-a topit, iar unul nou, substanțial și el, se va depune, în contextul noului episod de viscol. Vor fi afectate zone din sudul Moldovei, Dobrogea, Muntenia și estul Olteniei. În noaptea care urmează, cel mai periculos va fi poleiul, pe fondul precipitațiilor mixte și al scăderii de temperatură. De sâmbătă, vremea se vă dezlănțui.
Oana Catrina, meteorolog ANM: “Va fi viscol, iar vizibilitatea va scădea semnificativ, iar cantitățile de apă vor fi de 15-30 de litri pe metrul pătrat, iar stratul de zăpadă depus, cu grosimi neuniforme, va fi de 15-20 de centimetri.“
Bucureștiul va avea parte de ninsori, începând din noaptea aceasta, în timp ce sâmbătă va fi și mai intens.
Oana Catrina, meteorolog ANM: “Sâmbăta în continuare în Capitală va ninge însemnat cantitativ. Vântul va continua să prezinte intensificări pe parcursul zilei, dar cu viteze la rafală de până la 45 de kilometri pe oră. Stratul de omăt depus sâmbăta în Capitală va avea grosimi neuniforme de, în general, 10-15 centimetri.”
Dacă sâmbătă temperatura maximă va fi negativă, de minus trei grade, în schimb, duminică vom avea parte de o schimbare bruscă, maxima ajungând la plus 7 grade. Astfel, vom scăpa de ultimul episod de viscol din această iarnă.
Iar 1 martie va fi însorit. Și veștile bune continuă: “Cel puțin în primele două săptămâni din martie vom avea un regim termic caracterizat de valori în general ușor mai mari decât normalul perioadei. Variațiile mari de temperatură, într-un timp scurt, pun presiune asupra organismului uman”, spune Oana Catrina, meteorolog ANM.
Prima jumătate a lunii martie va fi caracterizată și de un deficit de precipitații.

