Ucrainenii se simt nedreptățiți de planul de pace propus de SUA: ”Suntem minimalizați ca națiune”
După ani de război, jertfă şi lipsuri, discuţiile despre planul de pace propus de Statele Unite au stârnit un veritabil tumult în societatea ucraineană. Oamenii cred că sunt nedreptăţiţi şi că este favorizată Rusia agresoare. În Rusia, concretizarea unui plan de pace este privită cu neîncredere.
Ucrainenii nu sunt mulțumiți de condițiile din planul de pace propus de Statele Unite, pe care mulți îl consideră favorabil Federației Ruse.
Larysa Frol, rezidentă din Sumî: Mă simt umilită, suntem minimalizați ca națiune. Cred că, pur și simplu, încearcă să ne distrugă ca națiune. Rusia a făcut-o, iar acum (președintele) Trump încearcă să o facă.
Este greșit. Este nedrept.
Viktor Horban, rezident din Mariupol: Cum se poate? Acest (plan de pace) contrazice toate normele Națiunilor Unite. În general, suntem surprinși de deciziile luate de SUA. Suntem surprinși.
Pentru supraviețuitorii de la Bucea, unde sute de ucraineni au fost uciși în 2022, planul de pace propus este o deziluzie.
Părintele Andriy, Biserica Sf. Andrei, Bucea: Privesc asta din punctul de vedere al bisericii, înseamnă că orice crimă primește undă verde. Adică, unul dintre puncte este că nu există pedepse pentru crimele de război.
Tetiana Kharkivska, văduvă: Dacă semnează în acești termeni, nu va fi prea bine. Pentru că, pentru ce au luptat bărbații noștri, doar ca pământul nostru să ne fie luat? Nu-mi place această opțiune.
În Rusia, concretizarea planului de pace este privită cu neîncredere.
”Nu cred că se va întâmpla, acest plan nu va funcționa. Europenii nu vor permite acest lucru. Acesta este punctul cheie în aceste relații. Am văzut deja mai multe încercări de acest fel și nu au dus la nimic.”
Între timp, războiul continuă să facă victime în Ucraina. Patru persoane au fost ucise și alte 13 au fost rănite în ultimul atac rusesc asupra orașului Harkov.

