Ucrainenii își văd viitorul în Uniunea Europeană. Zelenski: Istoria este făcută de cei care nu obosesc să lupte pentru libertate
Visul de a fi parte din Uniunea Europeană a atras asupra ucrainenilor furia Moscovei. Însă, de aproape doi ani, Ucraina luptă cu toate forțele și resursele pentru a rămâne o țară liberă, în care valorile europene să-și facă tot mai mult loc. Căci acesta este viitorul, spun tinerii ucraineni care au primit cu bucurie vestea că țara lor poate începe negocierile de aderare la Uniunea Europeană. Reacții în exclusivitate au surprins și jurnaliștii TVR, într-un reportaj semnat de Alexandru Costache, Bogdan Militaru și Doru Oancă.
A fost o surpriză pentru ucraineni, deoarece mulți îmbrățișează valorile blocului comunitar, dar așteptările în privință rezultatelor summitului de la Bruxelles erau mai degrabă rezervate, ținând cont că unii lideri încă fac jocurile Moscovei.
Este victoria Ucrainei, victoria întregului popor, o victorie care motivează inspira și întărește, a scris președintele Volodimir Zelenski, pe o rețea de socializare. Istoria este făcută de cei care nu obosesc să lupte pentru libertate (….) Tot ceea ce realizăm, ar fi fost imposibil fără acest curaj eroic al poporului nostru, al națiunii noastre, care inspiră întreaga lume, a adăugat Zelenski.
Potrivit unui sondaj, aproape 70% dintre ucraineni sprijină războiul împotriva Rusiei și o victorie acceptabilă este revenirea la granițele de înainte de conflict
Înainte de toate aş vrea să le mulţumesc tuturor, pentru că este un pas mare pentru noi toţi. Au fost multe discuţîi pe această temă, de foarte mulţi ani şi în final este primul pas pe un drum lung spre o destinaţie îndepărtată. Bineînţeles că sper să fie un rezultat pozitiv, dar în primul rând asta vă lua mult timp. De asta sunt sută la sută sigură şi bănuiesc că într-un final vom fi acolo, pentru că pentru asta luptăm, spune o ucraineancă.
Aşteptam asta de atât de mult timp şi deci suntem foarte fericiţi. Un viitor mare ne aşteaptă. De ce este importantă pentru tine această veste? Pentru că suntem tineri şi este vorba de viitorul nostru în Uniunea Europeană, este de părere a altă ucraineancă.
Înainte de toate, este important, după opinia mea pentru bunăstarea Ucrainei şi a ucrainenilor. Noi suntem de părere că libertatea, legile internaţionale şi bunăstarea europeană sunt mult mai valoaroase pentru noi. Deci aceasta este calea cea bună şi cel mai bun pas pentru a merge către dezvoltare, către o viaţă normală într-o lume civilizată în care ar trebui să trăim, a declarat un cetățean din Ucraina.
Suntem un fel de democraţie sau mai degrabă încercăm să fim una şi cred că Europa are aceste lucruri în comun cum ar fi democraţia, autocraţia etc, care sunt în bună alianţă cu gândirea noastră. Deci este într-un fel natural. Nu doar geografic suntem parte din Europa, ci şi mental. Cel puţîn eu, rudele mele, oamenii pe care îi ştiu au diferite opinii, dar cei mai mulţi sunt pentru democraţie, spune un ucrainean.

