Ucraina și Bulgaria intenționează să lanseze un serviciu feroviar de pasageri prin România în această vară
Ucraina şi Bulgaria intenţionează să lanseze un serviciu feroviar de pasageri prin România în această vară, a anunţat luni seara viceprim-ministrul pentru Reconstrucţia Ucrainei, Oleksii Kuleba, care deţine şi portofoliul de ministru al Dezvoltării Comunităţilor şi Teritoriilor, transmite Interfax.
‘Lansarea serviciului feroviar între Ucraina şi Bulgaria nu este doar pentru confortul oamenilor, ci şi pentru consolidarea integrării noastre în spaţiul european de transport’, a declarat Oleksii Kuleba, la finalul unei întâlniri cu ministrul bulgar al Transporturilor şi Comunicaţiilor, Korman Ismailov.
I am pleased to welcome the Minister of Transport and Communications of the Republic of Bulgaria, Korman Ismailov, to Kyiv.
— Oleksii Kuleba (@OleksiiKuleba) March 30, 2026
🚉We discussed a number of important issues. In particular, we are working on launching a passenger railway connection between Ukraine and Bulgaria via… pic.twitter.com/3o8s1q9mPV
Potrivit lui Kuleba, există cerere pentru servicii feroviare cu Bulgaria, aşa că toate cele trei părţi lucrează pentru lansarea acestei rute. Oficialul ucrainean a mai spus că au fost discutate şi subiecte precum dezvoltarea coridoarelor strategice de transport, a clusterului Dunării şi a infrastructurii rutiere.
‘Vom continua să cooperăm în domeniul transportului rutier şi vom lucra pentru a organiza o reuniune a comisiei mixte’, a declarat Kuleba.
Cooperarea privind siguranţa navigaţiei în Marea Neagră a fost discutată şi ea. ‘Ne aşteptăm să ajungem la un acord interguvernamental privind căutarea şi salvarea maritimă în acest an’, a subliniat viceprim-ministrul ucrainean.

