Ucraina rezistă cu energie de la Soare. Un reportaj exclusiv din Chortkiv

26 May 2026, 23:26

Tot mai multe orașe ucrainene au început să monteze panouri solare pe spitale, grădinițe, școli și adăposturi sociale, pentru a face față mai ușor situațiilor în care apar pene de curent. E soluţia la care autoritățile au recurs, în contextul în care sistemul energetic naţional a fost grav afectat de bombardamentele ruseşti. Un reportaj exclusiv de Cătălin Deacu și Alexandru Ungureanu.

Suntem în Chortkiv, un orășel din vestul Ucrainei, situat la aproximativ 100 de kilometri distanță de Cernăuți. Este ora 9.00, iar localnicii s-au adunat în piața centrală și țin un moment de reculegere pentru rudele căzute pe front.

Evhenii este unul dintre veterani. În anul 2023, a fost grav rănit în luptele din Donetsk. Din 2024, trăiește aici, într-un centru special amenajat pentru victimele războiului. Clădirea a fost dotată cu panouri solare și toată energia electrică de care are nevoie o primește de la soare.

Evhenii Laburenko, veteran de război: Viața mea nu mai este cum era înainte. S-a schimbat. Folosesc un scaun cu rotile. În alte orașe nu m-am putut deplasa așa de ușor așa cum o fac aici, în Chortkiv.

În ultimii ani, autoritățile din Chortkiv au montat panouri solare pe cele mai importante clădiri publice printre care spitalul, materinitatea și centrul pentru victimele de război.

E soluția găsită pentru a face față mai ușor penelor de curent care apar în sistemul energetic național, grav afectat de război.

Volodymyr Shmatko, primarul din Chortkiv: Rusia atacă sistemele noastre energetice naționale. Am avut probleme cu lipsa energiei, am avut black-out. Și în Chortkiv, de asemenea, este o problemă reală pentru că în aceste vremuri am avut probleme cu electricitatea în spitale, în școli.

Acum, în Chortkiv funcționează 16 centrale solare, care numai în primele patru luni din an au produs peste 160 MWh. Cu ajutorul lor, comunitatea a făcut o economie de 47.000 de euro la curent.

Până la finalul anului, alte șase centrale vor mai fi puse în funcțiune. Și alte orașe ucrainene apelează tot mai mult la energia solară.

Cătălin Deacu, jurnalist TVR: De la începutul războiului, ucrainenii au mizat tot mai mult pe energiile regenerabile. Numai anul trecut, peste 10% din consumul total a fost asigurat de parcurile eoliene și fotovoltaice. Până în 2030, și-au propus ca 25% din consum să fie acoperit din energia generată de Soare și vânt.

Marine Abramian, expert în energie Greenpeace Ucraina: Iarna va veni şi este de înţeles că sismetele descentralizate care folosesc energia solară şi eoliană pot fi de ajutor pentru Ucraina în aceste vremuri. Ucraina are un potenţial enorm de 5.000 gigawaţi, capacitate instalată, doar pentru energia solară.

Conform datelor agenției internaționale pentru energie, numai după primul an de război, Ucraina a pierdut circa jumătate din capacitățile de producție a energiei electrice.

EXCLUSIV Ucraina își reface sistemul energetic în plin război. Corespondență de la Cătălin Deacu

Cu un sistem energetic grav avariat de bombardamentele ruseşti şi de ocupaţia unor teritorii, ucrainenii au găsit o soluţie să-şi asigure o parte din energia electrică de care au nevoie. Chiar în timpul războiului au construit parcuri eoliene, cu ajutorul cărora sute de mii de oameni primesc, zilnic, electricitate. Cătălin Deacu este în Ucraina şi ne dă detalii.
Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite

Cele mai citite pe aceeași temă