TVR face apel în procesul cu jurnalistul Marian Olaianos. Acesta a câștigat în primă instanță cu SRTv, care îl concediase din motive disciplinare grave
Tribunalul Ilfov a dat câștig de cauză, marți, jurnalistului Marian Olaianos, în procesul intentat de acesta SRTv, care l-a concediat în martie anul trecut, din motive disciplinare grave. Televiziunea Română va face apel în procesul privind concedierea lui Marian Olaianos, în termenul legal, anunță instituția, într-un comunicat.
“Subliniem că fapta pentru care a fost cercetat face şi obiectul unui dosar penal pentru loviri și alte violenţe”, se spune în comunicat.
Marian Olaianos a fost concediat de TVR pe 9 martie 2023, ca urmare a raportului comisiei de cercetare disciplinară, elaborat în baza sesizării depuse de Nadine Vlădescu, în luna octombrie 2022, privind fapte de violență fizică și verbală ale jurnalistului asupra sa, însoțită de certificat medico-legal și de alte documente medicale.
Potrivit TVR, temeiul legal care a stat la baza emiterii deciziei de concediere a constat în analiza unor documente medicale (certificatul medico-legal emis de IML), alte examinări medicale efectuate după actele de violență suferite de Nadine Vlădescu, înregistrări video “ce surprind cu claritate actele de violență”, audieri ale martorilor, “precum și alte înscrisuri relevante care certifică abaterile disciplinare grave ale lui Marian Olaianos”.
“Totodată, în cadrul audierii din data de 9 decembrie 2022, Marian Olaianos a declarat în fața comisiei de cercetare disciplinară următoarele: „aflându-mă într-o stare de maximă tensiune emoțională, în încercarea de a mă apăra am impins-o pe Nadine la perete, apucând-o de zona gâtului”.
În toamna anului 2022, Marian Olaianos a fost acuzat de colega sa de la Secția Cultural, Nadine Vlădescu, că a bruscat-o și lovit-o. Nadine Vlădescu a depus o plângere la conducerea TVR-ului, în care a spus, printre altele că „Olaianos m-a înjurat, m-a lovit cu palmele, cu pumnii, m-a strangulat și m-a dat cu capul de perete”. La rândul lui, Olaianos a reclamat că a fost hărțuit sexual.
GSP a publicat imagini de la momentul agresiunii.
Televiziunea Română a anunțat că va face apel în urma hotărârii judecătoreşti dispuse în primă instanță in procesul prin care Marian Olaianos a contestat concedierea sa. “SRTv consideră că, prin comportamentul agresiv, jurnalistul a comis o abatere gravă conform prevederilor Regulamentului Intern al SRTv, sancționabilă cu desfacerea contractului de muncă”, se spune în comunicat.

