”Trump nu este binevenit!”. La Zurich, aproximativ 2.000 de oameni au protestat faţă de sosirea președintelui SUA în Elveţia
Aproximativ două mii de persoane au manifestat luni seară la Zurich, în Elveţia, la apelul partidelor şi organizaţiilor de stânga, pentru a protesta faţă de sosirea preşedintelui american la Forumul de la Davos în spatele unui banner pe care scria “Trump not welcome!” (Tump nu este binevenit!), relatează AFP.
“Fără WEF (Forum Economic Mondial), fără oligarhie, fără războaie imperialiste!”, mai scria pe acest banner, fluturat prin centrul oraşului în sunetul petardelor şi în mijlocul fumului roşu al bombelor fumigene.
Agenţia elveţiană de presă Keystone-ATS a numărat peste 2.000 de manifestanţi.
“Mai mult ca niciodată, Forumul Economic Mondial este un adevărat circ unde oligarhi, autocraţi şi patroni de întreprinderi se amestecă, discutând despre cum să menţină profitabilitatea companiilor lor. Suntem aici pentru a ne afirma apartenenţa la rezistenţa globală împotriva autocraţilor şi fascismului şi de aceea manifestăm la Zurich”, a declarat pentru AFP Philipp Schmid, unul dintre organizatorii Mişcării pentru Socialism (extremă stânga).
“Este esenţial pentru noi să protestăm împotriva participării autocraţilor (…), precum Trump şi Isaac Herzog, preşedintele israelian responsabil pentru genocidul poporului palestinian”, a afirmat el, subliniind că este “deosebit de important să manifestăm pentru solidaritate şi o lume fără conflicte”.
Manifestaţia, încadrată de o prezenţă numeroasă a poliţiei, a decurs iniţial paşnic, dar spre sfârşitul serii, forţele de ordine au fost nevoite să folosească tunuri cu apă şi gaze lacrimogene pentru a dispersa aproximativ 200 de protestatari care blocau o intersecţie, a observat o corespondentă a agenţiei France Presse.
Contactată de AFP, poliţia cantonului Zurich nu a fost disponibilă imediat pentru a face cunoscute eventuale arestări sau răniri.
Donald Trump este aşteptat miercuri la Forumul de la Davos, principala reuniune pentru multilateralism şi liber schimb. La un an după a doua învestire ca preşedinte al Statelor Unite şi la şase ani după ultima sa vizită la Davos, miliardarul republican urmează să ţină un discurs care va fi atent analizat. Sursa: Agerpres

