Tu ești România | Povestea medicilor Dan Dumitrașcu și Ioana Dumitrașcu Biriș, care au renunțat la cariera în Vest ca să profeseze acasă
În timp ce mulți medici încă vor să plece în străinătate, pentru condiții mai bune de lucru și pentru a fi plătiți pe măsura muncii lor, alții revin acasă, hotărâți să pună în practică tot ceea ce au învățat în spitalele din Vest. Medicul Dan Dumitrașcu are supraspecializare în medicină materno-fetală, iar soția sa, Ioana Dumitrașcu Biriș, este expert cu acreditare europeană în ecocardiografie fetală și pediatrică. Posturile pe care le aveau în Londra sunt visate de specialiști din întreaga Europă. Dar pentru ei, Vestul a fost doar drumul, nu și destinația finală.
Pe medicul Dan Dumitrașcu l-am întâlnit într-un spital privat din Timișoara. Pe culoarul dintre două cabinete este oprit de câteva ori de actuale sau foste paciente care au vrut să îl salute sau doar să îi strângă mâna. S-a oprit pentru fiecare în parte.
Dr. Dan Dumitrașcu, medic: Cel mai frumos gest pe care puteam să-l pimesc de la un pacient era să primesc o vedere în care mi se mulțumea că am făcut parte din călătoria lor.
Medicul a făcut studiile la Timișoara, dar, în timpul rezidențiatului, a plecat în Irlanda. A revenit acasă pentru specializare, dar nu își încheiase socotelile cu medicina din Vest, așa că a plecat din nou, de data aceasta, în Marea Britanie. Acolo a profesat 9 ani.
Dr. Dan Dumitrașcu, medic: Acolo l-am cunoscut pe profesorul Nicolaides. A fost mentorul meu, m-a inspirat în parcursul meu. Țin minte și acum ziua în care am fost acceptat, pentru că era o personalitate cunoscută în lumea medicală obstetricală.
Pe medicul timișorean l-a însoțit mereu un gând: tot ce învață în străinătate trebuie, într-o zi, să ajungă în sistemul medical din România. Când a hotărât să se întoarcă, era deja medic primar la King’s College Hospital din Londra, unul dintre cele mai prestigioase centre medicale din Regatul Unit.
Dr. Dan Dumitrașcu, medic: Englezii credeau că mi-am pierdut mințile. La fiecare 6 luni îi anunțăm că în curând voi pleca în România.
A revenit nu doar cu multe cunoștințe medicale, dar și cu abordări mai prietenoase.
Dr. Dan Dumitrașcu, medic: Îmi pare rău că nu am reușit în sistemul public să văd care sunt problemele și ce trebuie schimbat, mi-am dorit, dar n-a fost să fie.
În același centru medical din Timișoara am întâlnit o și pe Ioana Dumitrașcu Biriș, soția lui. Este supraspecializată în ecocardiografie fetală și pediatrică. O dată pe săptămână ajunge în București, unde lucrează într un spital public, pentru pacienții din sudul și sud-vestul țării.
Dr. Ioana Dumitrașcu Biriș, medic: Am înțeles că diferența de la a fi bun la a fi extraordinar înseamnă ani de muncă și nu prea existau abateri de genul se poate și așa. Mă gândeam că voi fi destul de singură în specialitatea mea, fiind o specialitate atât de nișată, dar acum, după 2 ani de când sunt în România, sunt recunoscătoare și bucuroasă că am revenit acasă.
Cei doi medici lucrau într-un sistem medical performant, aveau o carieră stabilă și confortul pe care mulți îl caută, poate, o viață întreagă. Deși erau foarte apreciați în Regatul Unit, au ales drumul spre casă.
Dr. Ioana Dumitrașcu Biriș, medic: Acolo am învățat să lucrez sistematizat, organizat, după protocoale. Bucuria și recunoștința că te aflai în cel mai mare centru din Europa da este partea de satifactie profesională, dar partea de suflet și emoție o să rămână acasă.
Dr. Dan Dumitrașcu, medic: M-am cizelat în Anglia, dar sunt un produs al școlii românești, al acestui sistem, cu plusuri, cu minusuri. Nu văd de ce fetița mea sau băiețelul să nu reușească în viață dacă trăiesc în România.

