Trump transmite Congresului că ostilitățile din Iran s-au încheiat
Donald Trump a afirmat, într-o scrisoare trimisă unor responsabili ai Congresului Statelor Unite, că ostilităţile împotriva Iranului s-au încheiat în perioada armistiţiului.
El susţine astfel că nu trebuie să respecte legea privind puterile de război şi să obţină aprobarea Congresului pentru a prelungi un conflict cu mai mult de 60 de zile.
Totuşi liderul de la Casa Albă a notat că ameninţarea din partea regimului iranian rămâne semnificativă şi că Departamentul Apărării va continua să îşi actualizeze poziţia forţelor pentru a o aborda după cum este necesar şi adecvat.
În acelaşi timp, preşedintele american s-a declarat nemulţumit de ultima propunere a Iranului pentru încheierea conflictului.
Trump susţine că partea iraniană vrea să facă o înţelegere, dar că există diviziuni în conducerea de la Teheran. În plus, a precizat că negocierile se poartă telefonic, iar echipa americană nu se va deplasa la Islamabad, deşi se bazează în continuare pe sprijinul Pakistanului.

