Trump: Taxe vamale de 25% pentru oţel şi aluminiu. România, pe locul 11 în clasamentul exportatorilor de oțel în SUA
Războiul comercial promis de Donald Trump a intrat luni într-o nouă fază odată cu semnarea unui decret care impune taxe vamale de 25% la oţel şi aluminiu, “fără excepţie”, notează AFP. Pentru România, o asemenea decizie însemnă restrângerea producţiei, spun specialiştii. Aceste măsuri afectează în special Canada, principalul furnizor de oțel și aluminiu al Statelor Unite. Asemenea taxe au existat încă din primul mandat al lui Trump la Casa Albă, însă mai mulți partaneri comerciali au negociat eliminerea acestora.
“Astăzi simplific taxele noastre vamale pentru oţel şi aluminiu, astfel încât toată lumea să înţeleagă ce înseamnă asta. Este de 25%, fără excepţie sau scutire. Şi asta este pentru toate ţările“, le-a declarat jurnaliştilor preşedintele american, la Casa Albă.
Donald Trump a confirmat, însă, că are în vedere o scutire pentru Australia, după declaraţii în acest sens ale premierului Anthony Albanese, din cauza, potrivit preşedintelui american, unui “excedent” comercial cu acest aliat din Oceania.
“Nu vrem ca acest lucru să dăuneze altor ţări, dar ele profită de noi de ani şi ani”, a acuzat preşedintele american în Biroul Oval.
Aceste măsuri ar afecta în special Canada, principalul furnizor de oţel şi aluminiu al Statelor Unite.
Aceste taxe vamale “ar fi total nejustificate“, a reacţionat în cursul serii François-Philippe Champagne, ministrul canadian al industriei, promiţând un răspuns “clar şi măsurat“, fără a oferi alte detalii.
Brazilia, Mexic şi Coreea de Sud sunt, de asemenea, furnizori importanţi de oţel.
Federaţia oţelului din Regatul Unit, UK Steel, şi-a exprimat îngrijorarea cu privire la o “lovitură devastatoare” pentru un sector care se află deja în dificultate.
Anunţul ar putea avea, de asemenea, un efect dăunător asupra anumitor sectoare de activitate din Statele Unite.
“Oţelul şi aluminiul sunt materii prime esenţiale pentru producătorii americani, inclusiv pentru export“, a avertizat Maurice Obstfeld, expert la Peterson Institute for International Economics.
Taxele vamale ar putea provoca “un şoc major al ofertei” de partea americană, a declarat el pentru AFP.
Pentru Uniunea Europeană, aceasta nu este o decizie surpriză. Clubul comunitar consideră , totuși, că o asemenea măsură nu este justificată.
Olof Gill, purtător de cuvânt UE: În acest moment, nu am primit nici o notificare oficială cu privire la impunerea unor tarife suplimentare la bunurile UE. Nu vom răspunde la un anunţ fără a avea detalii sau clarificări scrise.
Aproximativ un sfert din tot oțelul utilizat în Statele Unite este importat, cea mai mare parte din Mexic și Canada sau de la aliați apropiați din Asia și Europa, precum Japonia, Coreea de Sud și Germania.
Donald Trump, preşedintele SUA: Nu vreau că oţelul american să fie deţinut de o companie străină… Pot face asta..Nu, nu pot.. Ei nu au un control, ei doar investesc. Tot ce vor avea este o investiţie.
România ocupă locul 11 în clasamentul țărilor care exportă oțel în SUA. Aceste tarife, în cel mai sumbru scenariu, ar însemna restrângerea producției cu efectele pe care le-ar produce o asemenea măsură, adică pierderi de locuri de muncă sau relocari în zone unde nu se percept taxe.
După ce Donald Trump și-a anunțat planul, bursele au reacționat și acțiunile producătorilor europeni de oțel au scăzut.
În timpul primului său mandat (2017-21), Donald Trump a impus deja taxe vamale de 25% pe oţel şi 10% pe aluminiu.
Aceste măsuri au fost ulterior ridicate, în cea mai mare parte, de el însuşi sau de succesorul său democrat, Joe Biden.

