Trump: SUA au nevoie de încă “două săptămâni” pentru a elimina toate ţintele iraniene
SUA au nevoie doar de încă ‘două săptămâni suplimentar’ pentru a-şi atinge toate ţintele în Iran, a asigurat preşedintele american Donald Trump într-un interviu înregistrat anterior săptămâna aceasta şi difuzat duminică, relatează AFP.
Întrebat de jurnalista independentă Sharyl Attkisson, preşedintele a spus că iranienii ‘sunt învinşi pe plan militar’ şi a profitat de aceasta pentru a-i critica încă o dată pe aliaţii săi din NATO, calificând Alianţa Nord-Atlantică drept ‘tigru de hârtie’.
Publicarea acestui interviu are loc în timp ce Iranul a anunţat duminică că a trimis răspuns la ultima propunere americană vizând să pună capăt conflictului declanşat de Israel şi SUA în 28 februarie.
‘Ei sunt învinşi pe plan militar, poate că nu-şi dau seama, dar cred că ei o ştiu’, a asigurat Donald Trump, adăugând: ‘Asta nu înseamnă că ei şi-au spus ultimul cuvânt’.
El a lăsat să se înţeleagă că armata americană ar putea ‘rămâne pe teren încă două săptămâni pentru a lovi toate ţintele.Noi aveam anumite ţinte în vedere şi probabil că am atins 70% dintre ele, dar mai există altele pe care le-am putea încă lovi şi aceasta nu ar fi decât tuşa finală’, a mai spus Trump.
El şi-a reiterat opinia despre NATO, pe care a comparat-o încă o dată cu un ‘tigru de hârtie’, plângându-se de faptul că aliaţii săi nu au fost acolo ‘pentru a-l ajuta’.

