Trump: Statele Unite au nevoie de Groenlanda. Orice altceva este inacceptabil. Ce mesaj are pentru NATO
Ar fi inacceptabil ca Groenlanda să fie în mâinile oricărei alte țări în afară de SUA! Este afirmaţia tranşantă pe care Donald Trump a transmis-o pe reţeaua sa de socializare. Preşedintele american a reiterat argumentul că Statele Unite au nevoie de insula arctică pentru a-și asigura propria securitate națională. Declarațiile sale vin cu puţin timp înainte ca miniştrii de Externe ai Danemarcei și Groenlandei să înceapă discuţiile la Casa Albă cu vicepreședintele american JD Vance și secretarul de stat Marco Rubio.
Donald Trump a notat pe rețeaua sa că Statele Unite au nevoie de Groenlanda în scopul propriei securități naționale și că este vitală pentru Domul de Aur pe care țara sa îl construiește. Preşedintele american a adăugat că NATO ar trebui chiar să faciliteze obţinerea teritoriului arctic.
„Statele Unite au nevoie de Groenlanda în scopul securității naționale. Este vitală pentru ‘Golden Dome‘, pe care îl construim. NATO ar trebui să fie în fruntea demersurilor pentru ca noi să o obținem. DACĂ NU O FACEM NOI, O VOR FACE RUSIA SAU CHINA, IAR ASTA NU SE VA ÎNTÂMPLA!”, a scris Trump într-un mesaj publicat pe rețeaua sa de socializare Truth Social.
„Din punct de vedere militar, fără puterea vastă a Statelor Unite, mare parte din ea construită de mine în timpul primului meu mandat și pe care acum o duc la un nivel nou și chiar mai ridicat, NATO nu ar fi o forță sau un factor de descurajare eficient – nici pe departe! Ei știu asta, și știu și eu. NATO devine mult mai formidabilă și mai eficientă cu Groenlanda în mâinile STATELOR UNITE”, a continuat Trump.
„Orice altceva mai puțin decât aceasta este inacceptabil. Vă mulțumesc pentru atenția acordată acestei chestiuni! Președintele DJT”, și-a încheiat mesajul preşedintele SUA.
Şi președintele francez Emmanuel Macron a transmis un avertisment prin intermediul purtătoarei de cuvânt a Guvernului.
Groenlandezii speră că liderul de la Casa Albă va tine cont de mesajele lor.
Între timp, Danemarca trimite echipamente militare și trupe suplimentare în Groenlanda. Tara nord-europeana a investit aproape 12 miliarde de euro pentru a-şi întări prezenţa militară în regiune.
Mai mulţi senatori americani au iniţiat un proiect legislativ ce i-ar interzice administraţiei Trump să anexeze, să ocupe sau să controleze teritoriul unui aliat din NATO fără consimţământul ţării respective. Dacă va fi adoptată, noua lege ar bloca utilizarea de fonduri de la Departamentul de Stat şi Departamentul Apărării pentru astfel de acţiuni.
Vicepreședintele american JD Vance și secretarul de stat Marco Rubio se vor întâlni astăzi cu reprezentanții Danemarcei și ai Groenlandei la Casa Albă. Miza întâlnirii este dezamorsarea tensiunilor legate de preluarea insulei de către Statele Unite. O speranţă vine totuși dinspre Washington. O inițiativă legislativă ar putea interzice administraţiei de la Casa Albă să anexeze, să ocupe sau să controleze teritoriul unui aliat din NATO fără consimţământul ţării respective.

