Trump pune din nou sub semnul întrebării angajamentul american în cadrul NATO. “Dacă nu plătesc, nu îi voi apăra”
Preşedintele Donald Trump a pus joi din nou sub semnul întrebării angajamentul american în cadrul NATO, afirmând că Statele Unite nu ar trebui să vină în ajutorul ţărilor care, în opinia sa, nu cheltuiesc suficient pentru propria lor apărare, notează AFP.
Surse din administrația americană au declarat pentru canalul de televizune NBC că liderul de la Casa Albă s-ar fi consultat cu echipa sa de consilierii privind posibilitatea de a recalibra implicarea Statelor Unite în NATO. Pe lângă renunţarea la obligaţia apărării celor care nu plătesc suficient, Donald Trump ar intenționa să repoziționeze trupele din Europa. În urmă cu mai bine de un deceniu, statele NATO au stabilit contribuția pentru securitate la pragul de 2 la sută din PIB, însă acum Donald Trump face presiuni ca acest prag să crească la 5 procente.
Jurnalist: – Vă gândiți să faceți vreo schimbare în NATO în cazul în care o țară NATO este atacată, dar nu contribuie suficient, astfel încât Statele Unite să nu o apere?
Donald Trump, preşedintele SUA: Ei bine, le-am spus asta. Am spus că, dacă nu veți plăti, nu vă vom apăra. Am spus asta acum șapte ani.
Jurnalist: Domnule preşedinte Trump, referitor la întrebarea lui Peter, aveți de gând să transformaţi asta într-o politică, politica SUA, ca SUA să nu apere țările NATO care nu își plătesc partea lor echitabilă?
Donald Trump, preşedintele SUA: Cred că este de bun simț, nu? Dacă nu plătesc, nu am de gând să îi apăr. Nu, nu am de gând să-i apăr.
Jurnalist: Şi atunci, de ce să mai rămâi în NATO?
Donald Trump, preşedintele SUA: Eu văd NATO ca potențial bună, dar trebuie să se ajungă la o gândire bună în NATO.
Ţările membre ale Organizaţiei Tratatului Atlanticului de Nord “ar trebui să plătească mai mult“, a insistat el.
“Cea mai mare problemă a mea cu NATO (…) este că dacă Statele Unite ar avea o problemă şi am suna Franţa sau alte ţări pe care nu le voi numi spunând +am o problemă+, credeţi că ar veni să ne ajute, aşa cum ar trebui să facă? Nu sunt sigur...”, a mai afirmat preşedintele republican.
Timp de zeci de ani, ţările europene au delegat în mare măsură Statelor Unite costul securităţii lor, asigurat de Washington în cadrul NATO, şi şi-au redus cheltuielile militare.
Statele Unite, care au cheltuit aproape 3,3% din PIB pentru apărare în 2024, critică de câţiva ani slabele cheltuieli militare europene.
Donald Trump a declarat în ianuarie că crede că ţările membre NATO ar trebui să cheltuiască 5% din PIB-ul lor pentru apărare.

