Trump nu exclude impunerea de sancțiuni comerciale asupra Spaniei: Sunt foarte nemulțumit. Este singura țară care nu și-a majorat contribuția pentru apărare la 5% în cadrul NATO

15 October 2025, 08:45

Președintele Statelor Unite nu exclude posibilitatea de a impune tarife comerciale suplimentare Spaniei, drept pedeapsă pentru faptul că Madridul s-a opus creșterii contribuției pentru Apărare în cadrul NATO.

„Nu e frumos, e un lucru rău și nedrept”, a subliniat Donald Trump, într-o argumentare în stilul său oratoric obișnuit.

Donald Trump, președintele SUA: Sunt foarte nemulțumit de Spania. Este singura țară care nu și-a majorat contribuția la 5%. Toate celelalalte țări din NATO au majorat contribuția la 5%, iar Spania se descurcă foarte bine pe seama noastră. Așadar, nu sunt mulțumit de Spania. Spania beneficiază de protecție și știe că se află într-o poziție oarecum intermediară, așa că va fi protejată automat. Chiar dacă nu vrei să o protejezi, o protejezi datorită poziției sale geografice. Cred că ceea ce au făcut nu este frumos. Cred că este foarte lipsit de respect față de NATO. De fapt, mă gândeam să le aplic sancțiuni comerciale prin tarife din cauza a ceea ce au făcut. Și s-ar putea să fac asta.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite