Trump mobilizează Garda Națională în Washington. Mii de persoane au protestat în stradă

17 August 2025, 20:41

Sute de militari ai Gărzii Naționale din Virginia de Vest, Carolina de Sud și Ohio vor fi trimiși în Washington la cererea administrației Trump. Motivul declarat al mobilizării acestora este acela de a combate criminalitatea. Mii de americani, îngrijoraţi că, prin această măsură, Trump îşi va impune dominaţia asupra capitalei, au ieşit in stradă.

Mii de persoane au mărșăluit din centrul Washingtonului până la Casa Albă, pentru a-și exprima furia față federalizarea poliției și mobilizarea Gărzii Naționale în capitala americană. Protestatarii au denunțat întreaga operațiune drept o preluare „fascistă” a orașului Washington D.C. de către Donald Trump.

La începutul săptămânii, Donald Trump a anuţat că va desfășura 800 de soldați ai Gărzii Naționale la Washington și va prelua temporar departamentul de poliție al orașului. Totul a fost motivat prin necesitatea urgentă de a combate criminalitatea și starea de nesiguranţă creată de persoanele fără adăpost. Prin aceste măsuri, însă, președintele american, va exercita un control şi mai strict asupra oraşului.

Casa Albă a precizat că, deocamdată, misiunea soldaţilor este de patrulare şi descurajare. Garda Naţională este mobilizată de obicei în cazul dezastrelor naturale şi se află sub autoritatea guvernatorilor. Însă în Washington, care este district federal, aflat sub jurisdicția Congresului SUA, ea este subordonată direct preşedintelui.

Trump a sugerat că ar putea lua măsuri similare în alte orașe controlate de democrați. Conform datelor oficiale, infracțiunile violente au atins în 2024 cel mai scăzut nivel din ultimii 30 de ani la Washington.

Lipsa de adăpost este o problemă cu care Comunitățile din SUA se confruntă de mult timp.

În Washington sunt peste 5.000 de persoane fără adăpost, dar situația este chiar mai gravă în orașe precum New York, Los Angeles sau Chicago.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite