Trump îşi reuneşte miercuri guvernul la Camp David pentru o şedinţă despre Iran

Camp David / captura video
Camp David / captura video
26 May 2026, 20:05

Preşedintele american Donald Trump îşi va reuni miercuri guvernul la Camp David, o reşedinţă militară izolată la vest de Washington, a declarat marţi pentru AFP un responsabil al Casei Albe, în timp ce discuţiile cu Iranul par să nu conducă la rezultatele dorite.

Trump declarase sâmbătă că un acord cu Teheranul pentru a pune capăt războiului din Orientul Mijlociu este aproape, dar evoluţiile recente au dat o lovitură acestor progrese aparente.

Astfel, Iranul a acuzat marţi Statele Unite că au încălcat armistiţiul, după atacurile aeriene americane efectuate noaptea trecută asupra unor lansatoare de rachete şi nave iraniene care, potrivit Washingtonului, încercau să plaseze mine în Strâmtoarea Ormuz, acestea fiind primele ostilităţi de la începutul armistiţiului convenit pe 8 aprilie.

Potrivit publicaţiei New York Post, şedinţa de guvern condusă de Trump se va axa pe Iran, dar pe agendă sunt de asemenea chestiuni economice.

Spre deosebire de alţi preşedinţi americani, actualul locatar al Casei Albe a folosit foarte rar reşedinţa de la Camp David. În acest al doilea mandat al său el a fost acolo o singură dată, în iunie anul trecut.

Situată în munţii din Maryland, la circa 100 de kilometri de Washington, această reşedinţă foarte securizată a fost locul unor negocieri şi summituri importante, cel mai cunoscut eveniment fiind acordul de pace încheiat în 1978 între Israel şi Egipt.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite