Trump: Iranul se „prăbușește financiar” din cauza închiderii Strâmtorii Ormuz. Pierde 500 de milioane de dolari pe zi. Iran: Nu avem nicio problemă în furnizarea de bunuri de bază și alimente

Donald Trump / Profimedia Images
22 aprilie 2026, 14:29 (actualizat 22 aprilie 2026, 14:55)

Președintele SUA, Donald Trump, a susținut miercuri că Iranul se „prăbușește financiar” din cauza închiderii Strâmtorii Ormuz, trei nave fiind atacate pe calea navigabilă vitală blocată atât de SUA, cât și de Republica Islamică.

Comentariile lui Trump au venit la câteva ore după ce a anunțat că prelungește pe termen nelimitat armistițiul de două săptămâni cu Iranul, care fusese condiționat de ridicarea blocadei Iranului asupra Strâmtorii Ormuz. Iranul și-a ridicat săptămâna trecută pentru scurt timp blocada în urma armistițiului dintre Israel și Hezbollah, dar și-a schimbat direcția după ce SUA au declarat că vor menține blocada pe care o impuseseră navelor legate de Iran pe 13 aprilie, la cinci zile de la începerea armistițiului.

„Iranul se prăbușește financiar! Vor ca Strâmtoarea Ormuz să fie deschisă imediat”, a scris Trump pe Truth Social, adăugând că Republica Islamică „este însetată de bani” și „pierde 500 de milioane de dolari pe zi”.

„Armata și poliția se plâng că nu sunt plătite”, a susținut Trump, adăugând: „SOS!!!”

Scott Bessent, Trezoreria SUA, a declarat, de asemenea, la X că blocada americană „vizează direct principalele surse de venit ale regimului” prin restricționarea comerțului maritim.

„Depozitul de pe Insula Kharg va fi plin, iar fragilele puțuri de petrol iraniene vor fi închise”, a spus Bessent, referindu-se la centrul maritim iranian pe care SUA l-au vizat în timpul războiului cu Iranul și prin care trec 90% din exporturile de petrol ale Teheranului.

În conformitate cu declarațiile anterioare despre eforturile de presiune economică, Bessent a mai spus că fondurile iraniene vor rămâne înghețate și că orice persoană sau navă care facilitează fluxul de fonduri către Iran va risca sancțiuni americane.

Cu toate acestea, ministrul iranian al Agriculturii, Gholamreza Nouri, a susținut marți că blocada navală americană a avut un impact redus asupra capacității Iranului de a furniza bunuri de bază și alimente, invocând producția internă puternică și rutele alternative de import.

„În ciuda blocadei navale americane, nu avem nicio problemă în furnizarea de bunuri de bază și alimente, deoarece, datorită dimensiunii țării, este posibil să importăm de la diferite granițe”, a spus el, în comentarii citate de agenția oficială de știri iraniană IRNA.

„Aproximativ 85% din produsele agricole și bunurile de bază sunt produse pe plan intern, astfel încât securitatea alimentară a țării este asigurată”, a spus Nouri.

Închiderea de către Iran a Strâmtorii Ormuz, prin care trece aproximativ 20% din transportul maritim global de petrol în timp de pace, a declanșat o creștere bruscă a prețurilor la energie în întreaga lume.

Atacuri pe mare

Iranul a blocat traficul maritim în strâmtoare și a lansat atacuri cu rachete și drone în regiune, după ce SUA și Israelul au lansat o campanie de bombardamente în Republica Islamică pe 28 februarie, în încercarea de a destabiliza regimul său și de a distruge programele sale de rachete balistice și nucleare.

Deși SUA și-au concentrat o mare parte din atacuri asupra marinei iraniene, scufundând și avariind grav zeci de nave, Corpul Gărzilor Revoluționare Islamice din Iran operează o flotă de mici ambarcațiuni de atac, dintre care unele au supraviețuit aparent războiului.

Aceste nave poartă de obicei mitraliere montate și pot fi folosite pentru operațiuni miniere.

Miercuri, United Kingdom Maritime Trade Operations (UKMTO) a declarat că a primit un raport despre un incident la 15 mile marine nord-est de Oman, unde căpitanul unei nave container a raportat că a fost abordat de o canonieră IRGC.

Ulterior, nava a fost atacată cu focuri de armă, suferind daune grave la punte, deși nu au fost raportate incendii sau impact asupra mediului și toți membrii echipajului erau în siguranță.

Potrivit firmei britanice de securitate maritimă Vanguard Tech, nava naviga sub pavilion liberian și „fusese informată că avea permisiunea de a traversa Strâmtoarea Hormuz”.

Nour News, un site web afiliat Consiliului Suprem de Securitate Națională al Iranului, a declarat, de asemenea, că nava a suferit „daune extinse” și că IRGC a deschis focul asupra ei în Strâmtoarea Ormuz după ce „a ignorat avertismentele forțelor armate iraniene”.

IRGC a promis ulterior într-o declarație că „va da lovituri zdrobitoare dincolo de imaginația inamicului asupra activelor sale rămase în regiune”.

Garda „rămâne la un nivel maxim de pregătire și hotărâre de a continua lupta, pregătită pentru un răspuns decisiv, sigur și imediat la orice amenințare sau agresiune reînnoită”, se arată în comunicat.

Într-un incident separat, o navă de marfă aflată la opt mile marine vest de Iran a fost atacată și a fost oprită în apă. Nu a fost clar cine a vizat această navă.

„Un căpitan al unei nave de marfă care pleca raportează că a fost atacată și este acum oprit în apă. Echipajul este în siguranță și a fost găsit. Nu s-au raportat daune navei”, a declarat UKMTO.

Vanguard a identificat-o ca fiind nava container Euphoria, sub pavilion panamez, despre care a spus că „tranzita spre Strâmtoarea Hormuz”.

„Rămâne neclar dacă și-a reluat tranzitul”, a declarat firma.

Marine Traffic a arătat că nava se îndrepta din portul Jebel Ali din Emiratele Arabe Unite către Jeddah, în Arabia Saudită.

Surse din domeniul securității maritime au declarat că o a treia navă container a fost atacată cu focuri de armă la aproximativ opt mile marine vest de Iran în timp ce tranzita spre Strâmtoarea Hormuz. Nava sub pavilion liberian, care nu a fost avariată, s-a oprit în apă. Echipajul său este în siguranță, au declarat sursele.

Judecătoria iraniană spune că un bărbat a fost condamnat la moarte pentru colaborarea cu Mossad

Publicația de știri Mizan, din partea justiției Republicii Islamice, a declarat miercuri că Iranul a executat un bărbat condamnat pentru spionaj pentru serviciul de informații Mossad al Israelului, cea mai recentă dintr-o serie de execuții în mijlocul războiului cu SUA și Israel.

Mizan l-a identificat pe bărbat drept Mehdi Farid, spunând că acesta a deținut o funcție într-o unitate de apărare civilă în cadrul unei organizații sensibile și că și-a folosit accesul pentru a aduna și transmite informații către Mossad.

Condamnarea sa la moarte a fost confirmată de Curtea Supremă și executată după finalizarea procedurilor legale, a spus Mizan.

Iranul este al doilea cel mai prolific călău din lume după China, potrivit grupurilor pentru drepturile omului cu sediul în afara țării.

La începutul acestei luni, șeful sistemului judiciar iranian, care a fost intransigent, a cerut instanțelor să accelereze pronunțarea verdictelor legate de războiul dintre SUA și Israel, inclusiv pedeapsa capitală, în timp ce activiștii au tras un semnal de alarmă cu privire la creșterea numărului de spânzurători ai condamnaților considerați prizonieri politici.

Majoritatea celor executați sunt tineri, inclusiv adolescenți, despre care se presupune că ar fi fost implicați în protestele naționale din ianuarie, care au fost brutal reprimate de regim – mii de persoane fiind împușcate mortal pe străzi – sau membri ai unor grupuri de opoziție interzise.

Amnesty International a declarat că aceste execuții au demonstrat că sistemul judiciar este „un instrument de represiune care trimite indivizi la spânzurătoare pentru a răspândi frică și a se răzbuna pe cei care cer schimbări politice fundamentale”.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite