Trump, întâlnire cu noul premier nipon. Cei doi au semnat un acord pentru „epoca de aur” a alianței SUA – Japonia

28 October 2025, 08:36 (actualizat 28 October 2025, 15:11)

Un acord pentru „epoca de aur” a alianței dintre Statele Unite și Japonia. Așa este prefațat documentul semnat marți dimineață de președintele american cu noul premier nipon, primă femeie șef de executiv la Tokyo.

Donald Trump și Sanae Takaichi au parafat și un acord pentru asigurarea aprovizionării cu minerale critice și pământuri rare, esențiale pentru economiile ambelor țări și atât de necesare unor industrii sensibile, de la producția de iPhone-uri până la vehiculele electrice.

Totul pe fondul interdicțiilor impuse recent de Beijing, ca represalii în războiul comercial cu Washingtonul.

Ca obiectiv personal, Trump a dorit să își asigure și investiții japoneze de peste 500 de miliarde de dolari, la schimb cu o eventuală relaxare a tarifelor comerciale.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite