Trump impune tarife record pentru importurile din India, ca pedeapsă pentru achizițiile de petrol din Rusia

Premierul indian Narendra Modi și președintele SUA Donald Trump / Profimedia Images
27 August 2025, 10:00

Donald Trump a impus tarife de 50% pe majoritatea importurilor din India, punând astfel în aplicare amenințarea de a pedepsi una dintre cele mai mari economii ale lumii pentru achizițiile de petrol rusesc la preț redus, notează The Guardian.

Tarifele, intrate în vigoare puțin după miezul nopții de miercuri la Washington, riscă să provoace daune semnificative economiei indiene și să perturbe și mai mult lanțurile de aprovizionare globale.

Tarifele americane de 25% asupra bunurilor indiene au intrat în vigoare la începutul acestei luni, dar Trump a anunțat planuri de dublare a cotei, invocând achizițiile de petrol rusesc făcute de New Delhi, despre care Casa Albă a susținut că finanțează indirect războiul Rusiei împotriva Ucrainei.

De la revenirea la Casa Albă în ianuarie, președintele SUA a crescut semnificativ tarifele asupra bunurilor provenite din mare parte a lumii, tensionând relațiile atât cu economiile aliate, cât și cu rivale, și alimentând temerile privind o inflație mai ridicată.

Această ultimă măsură face ca exportatorii indieni să se confrunte cu unele dintre cele mai mari taxe vamale impuse de Trump asupra bunurilor din străinătate. Brazilia se confruntă, de asemenea, cu tarife de 50% asupra exporturilor sale către SUA.

Miniștrii indieni susțin că țara a fost nedrept vizată pentru relația sa comercială cu Rusia, iar oficialii avertizează că India va colabora probabil mai strâns cu Moscova și Beijing – și se va îndepărta mai mult de Washington – ca urmare.

Majoritatea exporturilor indiene către SUA (evaluate la 87,3 miliarde $ anul trecut, potrivit reprezentantului comercial al SUA) se confruntă acum cu taxe ridicate, deși unele produse-cheie, inclusiv smartphone-urile, vor fi deocamdată exceptate.

Măsura, confirmată într-o notificare a Departamentului pentru Securitate Internă al SUA la începutul acestei săptămâni, i-a determinat pe unii economiști să prezică o scădere abruptă a comerțului dintre cele două țări.

„Nu-mi pasă ce face India cu Rusia”, a scris Trump pe Truth Social, rețeaua sa socială, luna trecută. „Pot să-și prăbușească economiile moarte împreună, nu mă interesează”.

În India, reacția a fost una sfidătoare. Guvernul a refuzat să oprească achizițiile de petrol rusesc, iar premierul Narendra Modi i-a îndemnat pe indieni să cumpere produse locale.

„Toți ar trebui să urmăm mantra de a cumpăra doar bunuri ‘Made in India’”, a spus Modi marți, încurajând comercianții să afișeze pancarte mari care promovează produsele interne. „Presiunea asupra noastră poate crește [din cauza tarifelor], dar o vom suporta”, a adăugat el.

Economistul-șef al Goldman Sachs pentru India, Santanu Sengupta, a avertizat că menținerea taxelor de 50% ar putea reduce creșterea PIB-ului sub 6%, față de nivelul prognozat de aproximativ 6,5%. Exportatorii rivali, de la Turcia la Thailanda, care se confruntă cu tarife mai mici în SUA, atrag deja cumpărători americani cu oferte de produse mai ieftine.

Aproximativ 30% din exporturile Indiei către SUA – inclusiv produse farmaceutice, electronice, materii prime farmaceutice și combustibili rafinați – în valoare de 27,6 miliarde $ rămân scutite de taxe. Dar sectoare precum textilele, bijuteriile și fructele de mare, care depind de mult timp de piața americană, se confruntă cu o reducere drastică a comenzilor. „La un tarif de 50%, este foarte dificil să exporți”, a spus Sengupta.

Efectele sunt deja vizibile. Federația Organizațiilor de Export din India (FIEO) a raportat că producătorii de textile și îmbrăcăminte din Tirupur, Delhi și Surat și-au oprit deja producția din cauza „scăderii competitivității costurilor”.

Produsele indiene au devenit necompetitive în comparație cu concurenții din China, Vietnam, Cambodgia, Filipine și alte țări din Asia de Sud-Est”, a declarat președintele FIEO, SC Ralhan.

Acțiunile indiene au scăzut înaintea intrării în vigoare a tarifelor, indicele BSE Sensex coborând marți cu 1%, adică 849 de puncte, până la 80.876 la Mumbai.

SUA, cea mai mare piață de export a Indiei, reprezintă aproape o treime din livrările din sectoare cheie precum bijuterii și textile, ceea ce subliniază potențialul impact economic.

Chiar dacă disputa tarifară se va calma, încrederea în viitoarele relații cu Washington este probabil cea mai mare victimă.

„Trump a stricat-o. Munca depusă între cele două țări, care, deși nu aveau încredere una în cealaltă, reușiseră să construiască o relație strategică solidă, este acum în pericol”, a spus un oficial indian de rang înalt. „Va dura mult timp să repornim această relație, și probabil nu se va întâmpla până când Trump nu va pleca”.

„La nivel de lucru, țările trebuie să coopereze, dar politic, niciuna nu își poate permite să pară slabă”, a adăugat oficialul.

S Jaishankar, ministrul indian de externe, a numit cererea Washingtonului ca New Delhi să înceteze achizițiile de petrol rusesc „nejustificată și nerezonabilă” și a acuzat Occidentul de ipocrizie, subliniind că Europa face mult mai mult comerț cu Rusia. Pentru a evita tariful suplimentar american, India ar trebui să înlocuiască aproximativ 42% din importurile sale de petrol.

Deși Trump a acuzat India că finanțează indirect războiul Rusiei împotriva Ucrainei prin achizițiile de țiței rusesc, el nu a luat măsuri similare împotriva Chinei, un alt mare cumpărător.

De asemenea, el a încercat să detensioneze relațiile cu Moscova, invitându-l pe președintele rus Vladimir Putin la un summit în Alaska la începutul acestei luni și chiar propunând o întâlnire trilaterală cu președintele ucrainean Volodimir Zelenski, ca parte a eforturilor de a pune capăt invaziei Rusiei în Ucraina.

În ciuda tensiunilor, Jaishankar a declarat că discuțiile comerciale SUA-India continuă. „Suntem două mari țări, trebuie să avem conversații…liniile nu sunt tăiate”, a spus el.

Speranțele anterioare pentru un acord comercial care să plafoneze tarifele la 15% s-au năruit, după ce India a refuzat să își deschidă piața agricolă pentru produsele fermierilor americani.

India s-a orientat spre Rusia, pe care o numește un „prieten pentru toate anotimpurile”, iar Jaishankar a călătorit recent la Moscova pentru a se întâlni cu Putin, care este așteptat să viziteze New Delhi anul acesta. Modi va face, de asemenea, prima sa vizită în China după șapte ani pentru a participa la summitul Organizației de Cooperare de la Shanghai, încercând să stabilizeze relațiile după ciocnirea mortală din Himalaya din 2020, care a pus legăturile într-un „îngheț profund”.

„India va păși cu grijă către China, dar nu într-o îmbrățișare deplină. Există o problemă de încredere din trecut și multă istorie de reconciliat, dar realitatea este că India trebuie să facă afaceri cu China”, a spus un alt oficial indian de rang înalt, sub protecția anonimatului.

„Actuala administrație [Trump] ar putea stabili un record pentru cel mai mare număr de autogoluri cu un partener bilateral major într-o perioadă atât de scurtă de timp”, a spus analistul veteran Michael Kugelman, expert în Asia de Sud.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite