Netanyahu, primit la Casa Albă de Donald Trump. Israelul, tot mai izolat. Casa Albă dă semne de nerăbdare
Discuții cruciale la Casa Albă, privind soarta Fâșiei Gaza. Premierul Benjamin Netanyahu a fost primit acolo de președintele Donald Trump. Liderul american speră să îl convingă pe Netanyahu să accepte un plan de pace pentru Gaza, menit să pună capăt celor aproape doi ani de război.
De asemenea, prin canale proprii, americanii vor să preseze gruparea teroristă Hamas să-i elibereze pe ostatici.
La câteva zile după discursul său sfidător de la Națiunile Unite, în care a respins cererile de a pune capăt războiului din Gaza, prim-ministrul israelian Benjamin Netanyahu se întâlnește cu cel mai important susținător al său, Donald Trump.
Însă întâlnirea de luni cu președintele Donald Trump de la Washington are loc într-un moment dificil.
Israelul este din ce în ce mai izolat, pierzând sprijinul multor țări care au fost mult timp aliații săi de încredere. Pe plan intern, coaliția de guvernare a lui Netanyahu pare mai fragilă ca niciodată. Iar Casa Albă dă semne de nerăbdare.
Întrebarea este acum dacă Trump, care i-a oferit sprijin neclintit lui Netanyahu pe tot parcursul războiului, își va schimba tonul și va intensifica presiunea asupra Israelului pentru a pune capăt în sfârșit conflictului.
„Avem o şansă reală de a realiza ceva măreţ în Orientul Mijlociu. Toată lumea este pregătită pentru ceva special, o premieră. Vom reuşi”, a scris duminică liderul de la Washington pe platforma sa Truth Social.
Trump și Netanyahu se întâlnesc în Biroul Oval, iar o conferință de presă comună este așteptată ulterior.
Incertitudinea din jurul întâlnirii o prezintă drept „una dintre cele mai critice” din relația de ani de zile dintre cei doi lideri, a declarat profesorul Eytan Gilboa, expert în relațiile dintre SUA și Israel la universitățile Bar-Ilan și Reichman.

