Trump îl ameninţă pe Starmer cu o taxă vamală mare, dacă nu renunţă la taxa pentru servicii digitale
Președintele SUA, Donald Trump, a declarat că va impune tarife vamale Marii Britanii dacă prim-ministrul Keir Starmer nu renunță la taxa pe serviciile digitale, transmite Reuters.
Trump a declarat pentru The Telegraph că va „aplica un tarif mare Marii Britanii” dacă nu renunță la taxa respectivă, considerată nedreaptă pentru companiile de tehnologie din SUA.
Regatul Unit a introdus oficial taxa pentru servicii digitale de 2% în 2020, o decizie care a fost criticată de Donald Trump şi de predecesorul său Joe Biden. Taxa pentru servicii digitale vizează companii precum Apple, Google şi Meta.
Nu-mi place când vizează companiile americane, pentru că, practic, vorbim despre marile noastre companii americane… și despre cele mai importante companii din lume”, a spus Trump.
„Am analizat situația și putem face față foarte ușor prin simpla impunere a unui tarif mare pentru Regatul Unit. Așa că ar fi bine să fie atenți. Dacă nu renunță la taxă, probabil vom impune un tarif mare pentru Regatul Unit”, a adăugat el.
Comentariile lui Trump vin înaintea unei vizite a regelui Charles al Marii Britanii în SUA, săptămâna viitoare.

