Trump, după convorbirea cu Putin: El dorește să fie de ajutor în Orient. I-am spus că ar putea fi mai de ajutor dacă ar pune capăt războiului din Ucraina
Donald Trump și Vladimir Putin au vorbit o oră la telefon luni seară despre războaiele începute de fiecare dintre ei. Sunt informații din presa americană care subliniază că Moscova a susținut public regimul de la Teheran. În pofida speculațiilor, cei doi nu ar fi vorbit și despre ridicarea sancțiunilor impuse pe exporturile de petrol ale Rusiei, anunță Kremlinul.
Donald Trump l-a sunat pe Vladimir Putin la câteva ore după ce Kremlinul a amenințat că o criză globală a energiei, din cauza războiului din Iran, amenință economia mondială, relatează presa internațională. Situația din Ucraina a fost, de asemenea, abordată în convorbire.
Donald Trump, pre;edintele SUA: Am avut mulți oameni la telefon, atât din partea noastră, cât și din partea lui. Am discutat despre Ucraina, care este o luptă fără sfârşit. Dar cred că a fost o conversaţie telefonică pozitivă pe acest subiect. Am discutat, evident, despre Orientul Mijlociu. El dorește să fie de ajutor. I-am spus că ar putea fi mai de ajutor dacă ar pune capăt războiului dintre Ucraina și Rusia. Asta ar fi mai util. Dar am avut o discuție foarte bună și el dorește să fie foarte constructiv.
Kremlinul a precizat că medierea războiului din Ucraina de către Donald Trump este apreciată de Vladimir Putin.
Iuri Ușakov, consilier de politică externă, Kremlin: Voi spune fără echivoc că discuția a fost una profesională, sinceră și constructivă, așa cum se întâmplă de obicei în dialogul dintre liderii ruși și americani.
Kremlinul a dezvăluit că iniţiatorul conversaţiei telefonice a fost liderul de la Casa Albă.
La câteva ore de la convorbirea dintre președinții Trump și Putin, ministrul rus de externe a discutat cu omologul său de la Teheran despre situația din Orientul Mijlociu.
Iar secretarul american de război a avertizat Rusia să nu se implice în războiul din Iran.
Ieri, preşedintele Donald Trump a reiterat ipoteza renunţării la anumite sancţiuni legate de petrol, pentru a reduce preţurile, fără să specifice statele beneficiare. Totul după ce administraţia sa a dat deja mână liberă rafinăriilor indiene să cumpere petrol rusesc, pentru 30 de zile.
Scott Bessent, secretarul Trezoreriei SUA: Indienii au fost actori foarte buni. Le-am cerut să nu mai cumpere petrol rusesc sancționat în această toamnă, iar ei au făcut-o. Aveau de gând să îl înlocuiască cu petrol american. Dar, pentru a atenua deficitul temporar de petrol la nivel mondial, le-am dat permisiunea să accepte petrolul rusesc. Este posibil să ridicăm sancțiunile asupra altor tipuri de petrol rusesc.
Moarte, foc, furie şi lovituri de 20 de ori mai puternice vor urma dacă Iranul opreşte fluxul de petrol prin Strâmtoarea Ormuz, a avertizat Donald Trump.
El a reiterat că Statele Unite pun capăt odată pentru totdeauna ameninţării reprezentate de Teheran asupra unei cincimi din fluxul mondial de ţiţei. Iar rezultatul final va fi reducerea preţurilor la benzina şi la gaz pentru familiile americane.
Uniunea Europeană a subliniat ieri că nu se confruntă cu o penurie imediată de petrol sau gaze naturale.
Europa are stocurile pline în proporţie de 90 la sută şi nu importă energie din Iran. Cele mai puternice 7 economii ale lumii au amânat pentru moment să apeleze la rezervele strategice.

