Trump avertizează încă o dată Iranul să deschidă Strâmtoarea Ormuz

Donald Trump: Foto: Profimedia Images
30 March 2026, 17:02 (actualizat 30 March 2026, 17:03)

 Preşedintele american Donald Trump a avertizat încă o dată Iranul să deschidă Strâmtoarea Ormuz şi a descris într-un mesaj publicat luni în reţeaua sa Truth Social consecinţele în caz că Teheranul nu se conformează, semnalează Reuters.

Mesajul integral, păstrând ortografia cu majuscule a presedintelui, este: “Statele Unite ale Americii sunt în discuţii serioase cu UN REGIM NOU, MAI REZONABIL, pentru a pune capăt Operaţiunilor noastre Militare în Iran. S-au făcut progrese majore, dar dacă indiferent de motiv nu se ajunge rapid la o înţelegere, la care probabil se va ajunge, şi dacă Strâmtoarea Ormuz nu este “Deschisă pentru Clienţi” imediat, ne vom încheia încântătorul ‘sejur’ în Iran aruncând în aer şi ştergând de pe faţa pământului toate Centralele lor Electrice, Puţurile de Petrol şi Insula Kharg (şi posibil toate instalaţiile de desalinizare!), pe care până acum nu le-am ‘atins’ intenţionat. Asta va fi răzbunarea pentru mulţi soldaţi şi alţii de-ai noştri măcelăriţi şi ucişi de Iran în timpul ‘Domniei Terorii’ în cei 47 de ani ai vechiului Regim. Mulţumesc pentru atenţia acordată subiectului”, a scris Trump pe Truth Social.

Pe insula Kharg din Golful Persic se află instalaţii vitale pentru exporturile de petrol din Iran.

SUA iau în calcul confiscarea insulei Kharg. Trump: Ce îmi place cel mai mult este să pun mâna pe petrolul din Iran

Donald Trump spune că e posibil ca Statele Unite să preia petrolul Iranului. Declarația a fost făcută într-un interviu acordat publicației britanice Financial Times. Președintele american a adăugat că se gândește la confiscarea insulei Kharg. Ulterior, el a transmis pe rețeaua sa de socializare noi amenințări la adresa Iranului.

Trump a acordat săptămâna trecută Iranului un ultimatum de zece zile, care expiră în 6 aprilie, pentru deblocarea strâmtorii prin care înainte de război se desfăşurau 20% din transporturile mondiale de petrol şi gaze naturale.

Liderii iranieni au dezminţit explicit până acum că ar avea loc vreo negociere directă cu Statele Unite.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite