Trump amenință cu bombardamente şi tarife secundare dacă Iranul nu încheie un acord nuclear cu SUA
Președintele american Donald Trump a amenințat duminică Iranul cu bombardamente și tarife secundare dacă Teheranul nu ajunge la un acord cu Washingtonul cu privire la programul său nuclear.
În primele declaraţii ale lui Trump de când Iranul a respins săptămâna trecută negocierile directe cu Washingtonul, acesta a declarat pentru NBC News că oficialii americani și iranieni discută, dar nu a detaliat.
„Dacă nu fac o înțelegere, vor fi bombardamente”, a declarat Trump într-un interviu telefonic. „Vor fi bombardamente de genul celor pe care nu le-au mai văzut până acum”.
„Există o șansă ca, dacă nu ajung la un acord, să le aplic tarife secundare, așa cum am făcut în urmă cu patru ani”, a adăugat el.
Iranul a trimis un răspuns prin Oman la o scrisoare a lui Trump care îndemna Teheranul să ajungă la un nou acord nuclear, afirmând că politica sa este de a nu se angaja în negocieri directe cu Statele Unite în timp ce se află sub campania sa de presiune maximă și amenințări militare, a declarat joi ministrul de externe al Teheranului, citat de AFP.
Președintele iranian Masoud Pezeshkian a reiterat această politică duminică. „Negocierile directe (cu SUA) au fost respinse, dar Iranul a fost întotdeauna implicat în negocieri indirecte, iar acum, de asemenea, Liderul Suprem a subliniat că negocierile indirecte pot continua în continuare”, a spus el, referindu-se la ayatollahul Ali Khamenei.
În interviul acordat NBC, Trump a amenințat, de asemenea, cu așa-numitele tarife secundare, care afectează cumpărătorii de bunuri ale unei țări, atât Rusia, cât și Iranul. El a semnat săptămâna trecută un ordin executiv care autorizează astfel de tarife asupra cumpărătorilor de petrol venezuelean.
Vorbind cu reporterii duminică, la bordul Air Force One, Trump a declarat că va lua o decizie cu privire la tarifele secundare după ce Teheranul va încheia o înțelegere.
„Probabil că vom acorda câteva săptămâni și dacă nu vedem niciun progres, le vom aplica. Nu le punem în aplicare chiar acum. Dar dacă vă amintiți, am făcut asta acum șase ani și a funcționat foarte bine”, a spus el.
În primul său mandat 2017-21, Trump a retras SUA dintr-un acord încheiat în 2015 între Iran și puterile mondiale, care impunea limite stricte activităților nucleare contestate ale Teheranului în schimbul reducerii sancțiunilor.

