Trump a amenințat că va invoca Legea Insurecției. Protestele față de agenții de la imigrări s-au extins în Minneapolis

16 January 2026, 20:21 (actualizat 16 January 2026, 23:37)

Președintele Donald Trump a amenințat că va invoca o lege veche din 1807 și care este rar utilizată pentru a domoli tulburările din Minneapolis. Oamenii sunt nemulțumiți de modul în care agenții federali aplică legile privind imigrația în oraşul lor. Guvernatorul statului Minnesota i-a îndemnat pe aceştia să iasă la proteste, dar să o facă în mod paşnic.

Manifestațiile și actele de vandalism s-au extins în Minneapolis după ce doi agenți de la Imigrări au fost implicați recent în două incidente violente. Un ofițer a împuşcat în picior un venezuelean care s-a opus unui control în trafic. Agentul federal fusese atacat de alţi trei cetățeni cu o lopată.

Înainte cu câteva zile de acest eveniment, un alt ofițer împușcase mortal o femeie. Ca urmare a amplificării tensiunii şi a actelor de provocare faţă de agenții federali, preşedintele Donald Trump a amenințat că va invocă Legea Insurecției.

Karoline Leavitt: Legea Insurecției este un instrument la dispoziția președintelui. După cum știți,
a fost folosită cu moderație, dar a fost folosită și de alţi președinții din istoria SUA.

Președintele Trump a transmis că va folosi legea dacă autoritățile locale nu reușesc să-i oprească pe agitatori. 

Guvernatorul din Minnesota i-a îndemnat pe locuitori să protesteze faţă de acţiunile agenţilor de la Imigrări, dar să o facă pașnic.

Tim Walz, guvernatorul din Minnesota: Această a încetat de mult să mai fieo chestiune de aplicare a legilor privind imigrația. În schimb, este o campanie de brutalitate organizată împotriva locuitorilor din Minnesota, comisă de propriul nostru guvern federal.

Președintele Donald Trump a amenințat că va invocă o lege veche din 1807 și care este rar utilizată pentru a domoli tulburările din Minneapolis. Oamenii sunt nemulțumiți de modul în care agenții federali aplică legile privind imigrația în oraşul lor. Guvernatorul statului Minnesota i-a îndemnat pe aceştia să iasă la proteste, dar să o facă în mod paşnic.

Legea Insurecției datează din anul 1807 şi permite mobilizarea personalului militar activ în misiuni de aplicare a legii în interiorul Statelor Unite.

Michael McDaniel, general în retragere: A două secțiune a Legii Insurecției prevede că președintele poate desfășura trupe federale chiar și împotriva dorinței statului pentru a, citez, a aplică legile sau pentru a suprima rebeliunea împotriva guvernului SUA.

Legea a fost invocată ultima dată în 1992 de ctre președintele George Bush senior, la cererea guvernatorului Californiei, care se confruntă cu revolte fără precedent în Los Angeles.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite