Trei persoane, puse sub control judiciar în dosarul privind abuzurile din adăpostul privat de animale din Suraia. TVR a difuzat în exclusivitate imagini din padoc

14 February 2026, 15:08 (actualizat 14 February 2026, 15:11)

Trei persoane au fost puse sub control judiciar în dosarul ce vizează ororile de la adăpostul privat de animale din Suraia, județul Vrancea. Procurorii au extins măsurile preventive și asupra firmei care gestiona padocul, după perchezițiile maraton de ieri. Atenție, sunt informații și imagini cu puternic impact emoțional! Vă reamintim: cruzimea la adresa animalelor se pedepsește conform legii.

Acuzațiile sunt extrem de grave: uciderea cu intenție a animalelor, schingiuirea acestora, abuz în serviciu și fals intelectual. Datele arată că 9 din10 animale sfârșeau eutanasiate sau mureau în condiții suspecte. Iar multe dintre eutanasieri nu respectau protocoalele.

Vineri, reprezentanții ONG-urilor din țară au fost împiedicați să preia animalele vii. IPJ Vrancea a lămurit situația și a comunicat că legea nu permite preluarea imediată a câinilor deoarece, în momentul perchezițiilor, nu erau întrunite condițiile legale. Iar procedurile sanitar-veterinare obligatorii prevăd microciparea și sterilizarea înainte de adopție.

De azi, la padocul din Suraia au început procedurile necesare adopției.

Cazul dezvăluit de jurnaliștii TVR a ajuns la cel mai înalt nivel. Reprezentanții ONG-urilor pentru protecția animalelor sunt așteptați luni la Administrația Prezidențială pentru a discuta despre modul în care sunt gestionate adăposturile publice și private din România.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite