Trei muncitori români necalificați au fost răniți pe un șantier din Florența. Sindicatele cer măsuri de siguranță la locul de muncă
Tragedie pe un șantier italian din Florența. Trei muncitori au murit, doi sunt dați dispăruți și alți trei au fost răniți, după ce unul dintre pilonii principali de susținere ai unui perete s-a prăbușit peste ei. Cei trei trei răniți sunt români. Incidentul a stârnit din nou revolta sindicatelor, care cer mai multă protecție la locul de muncă. În plus, cum se întâmplă de multe ori, și în acest caz, muncitorii nu erau calificați. Atentie, urmează detalii și imagini cu impact emoțional!
Aproximativ 50 de muncitori lucrau pe șantierul unde urma să fie construit un supermarket al unui cunoscut lanț italian.
Deodată, s-a auzit un zgomot puternic, iar un stâlp de ciment al construcției s-a prăbușit.
Cei trei răniți transportați la spital sunt români, cu vârste între 36 și 51 de ani. Unul se află în afara pericolului, iar ceilalți doi sunt la terapie intensivă. Muncitorii lucrau pentru o firmă subcontractată de supermarket în urma unei licitații.
Daniele Calosi, lider sindical: Situația licitațiilor în această țară. Sunt acordate la cel mai mic preț, apoi cine plătește consecințele ca să livreze un centru comercial în martie, pentru care poate sunt în întârziere cu lucrările? Ajung să folosească mâna de lucru fără să aplice contractele potrivite, fără să respecte anumite reguli, doar pentru a fi cât mai rapizi.
Luca Vomero, lider sindical: Din păcate confirm că, dacă într-adevăr erau metalurgiști așa cum se spune, nu aveau pregătire specifică pentru a îndeplini sarcini în cadrul unui șantier.
În momentul în care stâlpul s-a prăbușit, prin zonă trecea un microbuz cu copii. Ei au fost evacuați de ugență și duși într-o zonă sigură.
Sindicaliștii cer de mai multă vreme protecție sporită la locul de muncă. Revoltați de accident, au decis să intre în grevă până la finalul zilei.
Alberta Forgiarini, corespondent TVR, Italia: Anul trecut, în Italia, peste 1000 de muncitori și-au pierdut viața la locul de muncă, iar asta înseamnă o medie de 3 persoane pe zi. Cele mai multe victime sunt din domeniul construcțiilor.
În urma tragediei, primarul din Firenze a decis ca sâmbătă să fie zi de doliu în oraș.

