Trei ierarhi ortodocși, în apărarea colegului Corneliu Bârlădeanu, condamnat pentru viol

24 January 2026, 18:35 (actualizat 25 January 2026, 08:02)

Trei ierarhi ortodocși s-au implicat în procesul în care fostul episcop al Hușilor, Corneliu Bârlădeanu, a fost judecat pentru violarea mai multor elevi de la seminar. Ei au trimis Curții de Apel Galați caracterizări în care laudă activitatea acuzatului. Scriu chiar despre, citez, “conduită morală impecabilă” a celui care între timp a fost condamnat definitiv la opt ani de închisoare pentru viol. Caracterizările au fost publicate acum de jurnaliștii de la să fie lumină și au stârnit valuri de indignare printre credincioși și clerici. 

“Era iubit de către preoții și credincioșii eparhiei, pe care ii trata cu respect și cu iubirea părintească”, scrie Irineu, Arhiepiscopul de Alba-Iulia în caracterizarea pe care i-a făcut-o colegului Corneliu Bârlădeanu, fost episcop de Huși, condamnat definitiv la opt ani de închisoare pentru că a violat mai mulți elevi de seminar. Ioachim, arhiepiscop al Romanului și Bacăului, a scris și el despre fostul ierarh trimis la închisoare, că s-a remarcat prin, citez,  “inteligență să sclipitoare, discernământ și spontaneite”, iar Andrei Episcopul Covasnei și Harghitei a cerut instanței din Galați “să ia hotărâri echilibrate care să nu atragă dezechilibre sufletești în viață ierahului Corneliu”.

Caracterizările au fost trimise magistraților care judecau dosarul de viol al lui Corneliu Bârlădeanu.

Radu Preda, teolog: Este o mare magarie pe care acești trei ierarhi și-au asumat-o cu ștampilă și cu antet și cu număr de înregistrare. Din punctul meu de vedere ar trebui să fie și ei în dezbaterea Sinodului, dacă Sinodul mai are o competență etică.

Adrian Cuculis, avocat: Aceste sisteme cum este și cel al Bisericii Ortodoxe Române, trebuie să aibă în vedere și trebuie să își cearnă cumva în momentul în care cineva îi cere o recomandare pentru o persoană care se știe, este cunoscută, definitiv în sensul acesta că a săvârșit anumite fapte

Nu se știe dacă aceste caracterizări ale episcopilor au contribuit la o pedeapsă mai blândă pentru Bârlădeanu, dar după încheierea procesului, au fost date publicității de jurnaliștii de la Să fie Lumină! Și au stârnit valuri de indignare în rândul credincioșilor, dar mai ales în rândul clericilor.

Ovidiu Vanghelie, jurnalist „Să fie lumină!”: Acolo există niște probe video pe care și noi le-am prezentant la rândul nostru care au dus la inculpare și apoi la condamnare episcopului. Un om care comite lucrurile alea și tu vezi probe că există faptele alea, nu poate să beneficieze de clemență pentru că în restul timpului ar face sau ar fi altceva. Omul ăla a nenorocit niște oameni.

Am cerut un punct de vedere și Patriarhiei Române, însă că de fiecare dată când întrebările sunt incomode și acum reprezentanții acesteia, invocând autonomia eparhială, au păsat responsabilitatea episcopiilor din subordine. 

În prezent, fostul episcop al Huşilor, Corneliu Bârlădeanu, pe numele de mirean Cornel Onilă, este în închisoare, condamnat  la opt ani cu executare pentru violarea mai multor elevi din seminarul teologic de la Huși pe care îl păstorea. 

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite