Transplant de tendon reușit la Timișoara. Un tânăr și-a reluat viața normală, de dinainte de accident
Un tânăr din Satu Mare își poate relua viața pe care a avut-o înainte de un grav accident. După mai multe intervenții chirurgicale, specialiști din Timișoara i-au făcut un transplant de tendon și acum e capabil să meargă din nou. Medicii pot face cu succes operații în această secție specială, dar depind de bunăvoința donatorilor.
Adelin Ferghely și-a văzut moartea cu ochii, anul trecut, când mașina pe care o conducea s-a lovit de un cap de pod. A scăpat cu viață dar piciorul drept nu mai era funcțional. S-a înscris pe o lista de transplant de țesuturi, singură soluție care îi dădea speranțe.
Adelin Ferghely, pacient: Am suferit mai multe traumatisme dar cel mai grav la glezna și genunchi drept.
Echipa de medici din Spitalul Militar de la Timișoara i-a refăcut articulația.
Doar luna această s-au făcute aici 10 operații cu 15 grefe de os și tendon. Însă medicii de aici nu pot opera fără grefe de la donatori în moarte cerebrală. Acum câteva zile au realizat o prelevare după acceptul dat de familia unui tânăr.
Andrei Nica, responsabil al Băncii de Ţesut Colentina: Datorită Echipei de suport pe care am avut-o de la secția de ortopedie a spitalului militar de la Tm am reușit să facem pentru prima dată o prelevare de 8 grefe muschulo scheletale, atât de necesare în instabilitățile articulare de genunchi, de glezna, de umăr. Oamenii solicită. Și noi, dacă putem să le oferim, cu tot dragul, unul din tendoanele astea le pregătim pentru spitalul de la Târgu Mureș.
Prima banca de multitesut din România e finalizată. A costat peste 6 milioane de euro și a fost finanțată de Primăria Capitalei.

