Traian Băsescu știe cum poate fi învins Iranul: 1 milion de soldați
Războiul din Iran are o evoluție neașteptată, în condițiile în care Statele Unite susțin că au distrus mare parte din capacitatea militară a statului din Orientul Mijlociu. Traian Băsescu a dezvăluit cum poate fi învins de americani.
Traian Băsescu: Războiul cu Iranul nu poate fi câștigat decât dacă debarcă vreun 1 milion de militari americani pe teritoriul Iranului și nu se știe câți se mai întorc din ei.
Pentru că Iranul e o țară mare, e o țară cu 90 de milioane de locuitori, nu-i Venezuela, nu-i știu eu ce țară mică și e o țară care are conștiința existenței ei. Poporul iranian are conștiința existenței și a istoriei de 2.500 de ani, nu e o țară care s-a format în urma unor aranjamente sau convenții internaționale, e o țară care acolo a fost, e un fost mare imperiu persan, imperiu care a dominat lumea și a lăsat lumii și cultură și multe altele.
Din păcate, națiunea a fost prostită de aiatolahi, prostită religios și a ajuns să fie o națiune care este neadaptată zilei de azi, evoluțiilor societății. Sunt fanatizați mulți dintre ei”, a declarat Traina Băsescu la TVR Info, duminică seara, în emisiunea Culoarele puterii.

