Tragedia din Elveţia: Polonia, pregătită să primească 14 răniţi
Polonia este pregătită să primească 14 persoane rănite în incendiul care a devastat un bar din staţiunea de schi Crans-Montana din Elveţia, a anunţat vineri premierul polonez Donald Tusk, conform AFP.
Incendiul, care a avut loc în noaptea de Revelion, a făcut aproximativ 40 de morţi şi 100 de răniţi, conform poliţiei elveţiene.
“La cererea Elveţiei, suntem pregătiţi să oferim îngrijiri medicale specializate în spitalele poloneze pentru 14 persoane rănite”, a scris Tusk pe X.
Potrivit purtătoarei de cuvânt a Ministerului de Interne, Polonia a pregătit 14 paturi la Spitalul Siemianowice Slaskie (sud), specializat în tratarea arsurilor şi a rănilor cronice.
Este vorba de patru paturi de terapie intensivă şi zece paturi pentru pacienţii cu răni minore, a declarat Karolina Galecka pentru Agenţia de Presă Poloneză (PAP).
Polonia a oferit, de asemenea, asistenţa a două echipe medicale la faţa locului, în special pentru a evalua starea pacienţilor.
Ministrul Apărării, a adăugat Galecka, a oferit aeronave pentru transportul răniţilor care ar putea fi internaţi în spitalele poloneze.
sursa Agerpres

