Traficul și investițiile în termoficare, planurile noului primar al Capitalei, Ciprian Ciucu
Investiții în transport și termoficare, regenerare urbană și bugetul pentru anul viitor sunt prioritățile anunțate de noul primar general al Capitalei. În ce proporție va reuși să le realizeze, rămâne de văzut, ținând cont că are doar doi ani și jumătate până la terminarea mandatului.
Traficul și termia sunt principalele probleme care îi afectează pe cei mai mulți dintre bucureșteni. Acestea deschid și lista de priorități a noului primar general al Capitalei.
Ciprian Ciucu, primarul general al Capitalei: Vom continua investițiile în capacitatea de transport, adică autobuze, tramvaie, troleibuze, benzi dedicate și vom continua investițiile în termoficare. Să scădem subvenția, pierderile.
Pierderi care, în prezent, sunt de aproape 2.000 de tone de apă pe oră. Și asta pentru că, în ultimii 15 ani, au fost modernizați doar 250 de km din cei 1.000 cât are rețeaua principală.
Cea mai mare provocare pentru noul edil, așa cum susține acesta, este însă întocmirea bugetului pentru anul viitor.
Dragoș Dincă, prof. univ. Administrație Publică, SNSPA: Un nou buget prin care să se asigure finanțarea investițiilor aflate în derulare și în cei 2 ani și jumătate mă aștept să văd o primărie funcțională, cu instituții care să lucreze pentru cetățean. În al doilea rând, Bucureștiul nu are o viziune de dezvoltare. Trebuie asumat un program de toată lumea. Trebuie să fim foarte sinceri și să recunoaștem că Bucureștiul este, în acest moment, în colaps. Financiar și instituțional.
Regenerarea urbană reprezintă o altă prioritate pentru noua administrație.
Ciprian Gălușcă, activist de mediu: Ne gândim, de exemplu, la Dâmbovița, pe care trebuie să o integrăm mai bine în viețile bucureștenilor, la toată salba de lacuri din nord, la Centura Verde a Capitalei, toate sunt oportunități pentru dezvoltarea orașului într-un mod sustenabil, pentru că ce urmează în următorii 20 de ani este extrem de periculos pentru orașele de câmpie.
Dragoș Porojnicu, jurnalist TVR: Dincolo de planurile și promisiunile noii administrații, un lucru este însă sigur. La finalul anului trecut, Primăria Generală avea datorii de 6 miliarde de lei, raportate la un buget de 11,6 miliarde de lei.
Pentru investiții, Municipiul București a bugetat în 2025 circa 1,6 miliarde de lei, dar peste două treimi din această sumă merg în continuare către sistemul de termoficare.
Până la investiții, însă, Ciprian Ciucu spune că are nevoie de o perioadă de o lună și jumătate, două, în care va trebui să se pună la punct cu tot ce se întâmplă în Primăria Capitalei și să-și contureze viziunea.

