Traficul feroviar între Constanța și Mangalia a fost închis pentru modernizarea gărilor Costinești și Neptun
Traficul feroviar între Constanța și Mangalia a fost închis de ieri pentru începerea lucrărilor de modernizare a gărilor din stațiunile Costinești și Neptun. Sunt afectate 12 trenuri care circulau zilnic pe acest traseu. Transferul călătorilor care vin cu trenul din țară și vor să ajungă la Mangalia se face, de la Constanța, cu autobuzele.
Renovarea gărilor din Costinești și Neptun era o decizie așteptată atât de localnici, cât și de turiștii care ajungeau pe litoralul românesc. Clădirile vechi și insalubre și peroanele pline de buruieni vor lăsa locul infrastructurii modernizate. Însă pentru aceste lucrări a fost necesară închiderea circulației feroviare între Constanța și Mangalia.
Potrivit proiectului, vor fi construite de la zero peroane noi. Vor fi montate echipamente moderne de telecomunicații pentru informarea călătorilor și panouri care vor reduce nivelul de zgomot. Pe durata lucrărilor, timp de cel mult patru luni, pasagerii vor fi transferați pe cale rutieră, cu microbuze puse la dispoziție de CFR Călători. Acestea vor circula la ore fixe și vor opri în fiecare localitate, între Constanța și Mangalia.
CĂTĂLIN SCHIPOR, purtător de cuvânt, Regionala CFR Infrastructură Constanța: Există niște stații provizorii în containere, care au funcționat pe perioada verii, iar în caz contrar, aceste bilete se pot lua din mijloacele de transport, cum se luau și înainte de la personalul CFR.
Modernizarea haltelor Neptun și Costinești costă aproape 20 milioane de lei, din fonduri europene nerambursabile.

