Trafic cu medicamente de milioane de euro din Serbia, vândute de traficanți români ca droguri în țările nordice
Medicamente psihoactive aduse în România din Serbia și vândute apoi ca droguri în Finlanda și Norvegia. Procurorii DIICOT Oradea au cerut arestarea a 20 de persoane implicate în această afacere.
E vorba de comprimate care conțin diazepam și care pot fi eliberate numai cu rețetă.
Medicamentele erau aduse din Serbia la prețuri foarte mici, apoi vândute în țările nordice de 15 ori mai scump.
Afacerea le-ar fi adus traficanților peste 12 milioane de euro, iar liderul grupării era din Gorj.

