Tot mai vulnerabili pe internet | Salvaţi Copiii propune interzicerea accesului la reţelele sociale pentru copiii sub 13 ani

10 February 2026, 20:20 (actualizat 10 February 2026, 20:24)

Copiii petrec prea mult timp pe internet şi sunt tot mai vulnerabili în fața pericolelor care pândesc în spațiul virtual, inclusiv pe rețelele sociale. Mai ales că, de multe ori, supravegherea părinţilor lipsește. Un studiu al Organizației Salvaţi Copiii arată că 8 din 10 minori navigheză online fără nicio restricţie, iar aproape jumătate dintre ei au fost contactaţi de persoane necunoscute. Cel mai grav semnal este că doar 5% dintre copii cer ajutorul unui adult. Ceilalți aleg tăcerea. Atenție, urmează detalii cu impact emoțional!

  • Nimeni nu e în siguranță pe internet, acesta e adevărul. (Te-ai lovit de cyberbulling?) Personal, nu, însă am întâlnit colegi care au trecut prin ceva mai mult, chiar hărțuire.
  • În teorie, ei întreabă ce vârstă are persoana care intră pe site, dar în realitate nu e verificat.
  • Pe rețele sociale e un pic mai greu, pentru că nu poți vedea exact ce mesaje se transmit. Acolo trebuie o responsabilitate la nivel educațional, astfel încât copiii să înțeleagă bullyingul, că e periculos.

Experienţele descrise de elevi şi părinţi sunt confirmate și în studiul realizat de Asociaţia Salvaţi Copiii. Expunerea la internet este aproape generalizată, peste 70% dintre copii petrec peste 3 ore zilnic online, mai ales pe reţelele sociale. Şi aproape 60% au asistat la cyberbullying sau la provocări periculoase. Iar trei sferturi dintre minori au fost expuşi la conţinut despre jocuri de noroc, alcool sau produse cu nicotină.

George Roman, director advocacy Salvați Copiii: 94% dintre copii între 12-14 ani au un cont pe rețelele sociale, nu pe una singură. Practic, e un fel de vest sălbatic digital, în care copiii sunt singuri și circulă fără prea multă protecție.

Ciprian Grădinaru, sociolog: Aplicațiile de control parental, chiar și în cazul copiilor de vârstă mică, sunt o rara avis, adică 10% dintre părinți, 8 din 10 copii nu sunt limitați nici ca timp, nici ca site-uri.

Pericolele sunt evidente şi tot mai multe state europene iau în calcul limitarea accesului copiilor la reţelele sociale. În România, însă, premierul Ilie Bolojan respinge ideea, considerând că măsura este dificil de pus în practică şi că ar trebui, în schimb, insistat pe prevenţie.

Sunt şi specialişti care cred că interzicerea ar face mai mult rău decât bine.

Viorel Roman, psiholog, director Asociația Aliat pentru Sănătate Mintală: Mie mi-e teamă de un efect de bumerang atunci când interzici. Când dai drumul pe social media unor copii cărora le-a fost interzis asta pot fi copii nepregătiți. Un alt lucru de care mi-e frică e migrarea care poate să apară către alte platforme mai puțin moderate, mai puțin safe. Și îmi mai e frică și de fenomenul ăsta de pasivizare al părinților, care deja e pregnant. Fiind interzis, părinții se pot relaxa, nu mai e nicio problemă.

Asociaţia Salvaţi Copiii propune interzicerea totală a accesului la reţelele sociale pentru copiii sub 13 ani și acces condiționat, cu acord parental verificat, pentru cei între 13 și 15 ani.

În plus, organizaţia solicită sancționarea platformelor care permit conturi de minori, dar și introducerea obligatorie a educației digitale în școli.

Atenție, la numărul de urgență 119 se pot semnala cazurile de abuz, exploatare, neglijare a copilului. Iar la Telefonul Copilului, 116 111, puteți apela pentru consiliere și sprijin specializat.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite