Toni Neacşu (fost membru CSM): Preşedintele nu poate face referendum în Justiţie şi nu poate demite CSM
Fostul judecător Adrian Toni Neacşu, fost membru CSM, a precizat duminică, după anunţul şefului statului, Nicuşor Dan, privind organizarea unui referendum în Justiţie, că preşedintele Consiliului Superior al Magistraturii are obligaţia să sesizeze Curtea Constituţională cu soluţionarea conflictului creat prin aceste declaraţii de intenţii.
”Preşedintele României nu poate face referendum în Justiţie şi nu poate demite Consiliul Superior al Magistraturii. (…) Chiar astăzi preşedintele CSM are obligaţia să sesizeze Curtea Constituţională cu soluţionarea conflictului creat prin aceste declaraţii de intenţii. CSM este autoritate constituţională, parte a autorităţii judecătoreşti, garantul independenţei justiţiei şi total independent faţă de amestecul puterii executive”, a scris el pe Facebook.
Preşedintele Nicuşor Dan a anunţat, duminică, într-o declaraţie de presă, că va iniţia în luna ianuarie un referendum în cadrul corpului magistraţilor cu o singură întrebare: “CSM acţionează în interes public sau acţionează în interesul unui grup din interiorul sistemului judiciar?”.
“Voi iniţia în ianuarie, imediat după sărbători, un referendum în cadrul corpului magistraţilor cu o singură întrebare: Consiliul Superior al Magistraturii acţionează în interes public sau acţionează în interesul unui grup din interiorul sistemului judiciar? Şi dacă magistraţii în ansamblul lor vor spune că da, CSM acţionează în interes public, vom continua discuţiile legislative, dar dacă însă magistraţii în majoritatea lor vor spune că CSM nu reprezintă interesul public, ci interesul breslei, atunci CSM va pleca de urgenţă”, a declarat Nicuşor Dan.
sursa Agerpres

