Toamnă cu răsfăț culinar în aer liber, la festivaluri dedicate recoltelor
Toamnă caldă şi bogată, cu mâncare bună, dansuri şi jocuri de copii! Sfârşitul de săptămână a adus laolaltă producători şi cumpărători la festivaluri ale recoltei, în mai multe zone din ţară. Din Dolj, până în Cluj sau Bistriţa, iubitorii anotimpului dovlecilor, merelor şi prunelor parfumate au avut parte de un adevărat răsfăţ.
Toamna a venit cu hore și arome tradiționale la Botoșești-Paia, la 50 de km de Craiova, o comună pitorească, situată între dealuri, înconjurată de păduri.
Au venit meșteri pricepuți, care și-au împărtășit cunoștințele, dar și copii, cu produse de casă, pe care le-au vândut ca niște adevărați negustori.
Zile perfecte de toamnă și la Cluj-Napoca, în peisajul caselor tradiționale din Parcul Etnografic, unde peste 50 de producători locali au încercat să-i convingă pe cumpărători de calitatea muncii lor.
De distracție au avut parte copiii și la Bistrița, unde dovlecii au fost pictați, decorați și… savurați la festivalul dedicat special.
Cât s-au distrat cei mici, adulții au aflat cum se culeg dovlecii de pe câmp cu ajutorul unei mașini.
Dacă pe vremuri munca se făcea manual, zile în șir, de către oameni adunați de prin tot satul, tehnologia a scutit mare parte din acest efort.
Rămâne însă o altă problemă: dovlecii din soiuri diferite trebuie plantați la mare distanță unii de alții, pentru ca, prin polenizare, să nu se amestece și să devină hibrizi.

