Tinerii basarabeni merg la urat cu Malanca, în ajun de Anul Nou pe stil vechi
Mulţi basarabeni marchează Anul Nou pe stil vechi. Potrivit tradiției, cetele de tineri umblă astăzi cu uratul ori cu Malanca, o formă de colind mai teatrală, dinamică şi colorată. Frumoasele obiceiuri străvechi sunt păstrate mai cu seamă în satele din nordul Republicii Moldova.
Veche de sute de ani, Malanca e ca un joc dramatic, iar scenariul diferă de la o localitate la alta. Ies în evidenţă costumele multicolore şi jocul personajelor: tinerii flăcăi se îmbracă în haine femeieşti sau costume de capră ori urs. În gospodăriile unde se merge cu Malancă, casele sunt curăţate de duhurile rele şi vor avea belşug tot anul, spune tradiția.
Şi în satul Bădiceni, din raionul Soroca, cetele de urători s-au îmbrăcat în straie tradiționale şi au pornit pe la casele gospodarilor. Gospodarii îi așteaptă pe urători şi îi răsplătesc cu tot felul de bunătăţi.
Cetele merg cu uratul din casă în casă până la răsăritul soarelui.
Duminică dimineața, de Sfântul Vasile, tinerii sunt așteptaţi cu sorcova.

