Temperaturile s-au apropiat de 40 de grade. Unde fugim de caniculă și în ce zone se răcește, începând de luni

7 June 2025, 20:01

Valul de caniculă s-a accentuat în acest sfârşit de săptămână. În multe zone din ţară, temperaturile resimțite s-au apropiat de 40 de grade. Oamenii au încercat să evadeze spre munte sau la stranduri, dar nici acolo nu au găsit răcoare. Și în zilele următoare va fi foarte cald, avertizează meteorologii.

Cine a vrut să scape de caniculă a încercat să se refugieze spre munte. Însă nici acolo nu au fost temperaturi mai ușor de suportat. Alții au căutat răcoarea ștrandurilor și s-au bălăcit în apă toată ziua.

Cei care nu au putut fugi din mijlocul orașelor, au făcut faţă caniculei cum au putut mai bine. Mai ales că temperaturile resimțite s-au apropiat de 40 de grade la orele prânzului în multe zone din țară.

ANM a transformat Codul galben în Cod Portocaliu de caniculă în vestul ţării

Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM) a transformat, sâmbătă, în Cod Portocaliu atenţionarea meteorologică anterioară Cod galben privind temperaturi deosebit de ridicate şi disconfort termic pentru sâmbătă şi duminică, în intervalul orar 12.00-21.00, în vestul ţării.

Sfatul medicilor este să ne hidratăm bine, să evităm expunerea la soare la orele amiezii și să consumăm doar mâncăruri ușoare pe temperaturi ridicate.

Temperaturile vor rămâne ridicate. Meteorologii au emis avertizare cod portocaliu pentru 11 judeţe din vestul şi sud-vestul ţării și au menţinut codul galben pentru 19 judeţe şi Capitală.

De luni, căldura se mai domolește puțin în partea de nord, în vest și în centrul țării, însă în sud rămâne foarte cald, cu temperaturi care vor depăși frecvent 30 de grade Celsius.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite