Temperaturile resimțite au depășit pragul de caniculă în sud și vest. Meteorologi: Avem parte de o lună iunie fierbinte, dar și cu furtuni

10 June 2026, 18:46

Vara a venit în forță, cu fenomene extreme și temperaturi resimțite care au depășit deja pragul de caniculă de 35 de grade. Cel mai cald a fost în sud și în vest, unde oamenii au făcut față cu greu zăpușelii pe parcursul zilei. Avem parte de o lună iunie fierbinte, dar și cu furtuni, avertizează meteorologii.

32 de grade au arătat termometrele în Timișoara la prânz. Însă măsurătorile au fost făcute la umbră. Ceea ce au resimțit cu adevărat oamenii au fost temperaturi mult mai mari. De 36 de grade Celsius.

Timișoara nu a fost o excepție. În tot vestul țării, dar și în sud temperatura resimțită a fost mult mai mare decât cea măsurată de termometrele meteorologilor.

În București, spre exemplu, diferența a fost și de 6 grade. De vină sunt reprizele de ploaie din aceste zile, care cresc umiditatea din aer.

Oana Păduraru, meteorolog ANM: Temperaturile au ajuns să se apropie de pragul de caniculă, adică 35 de grade. Dacă vorbim de temperaturi măsurate la umbră. Pentru că cele resimțite, deja în mai multe zone din țară din vest și sud au depășit 35 de grade, ceea ce resimte corpul uman. Vom avea parte și de un grad ridicat de instabilitate atmosferică. Avem parte în paralel de aceste două fenomene.

Temperaturile vor mai scădea puțin în zilele următoare, spun meteorologii, însă ploile vor continua pe suprafețe tot mai extinse din țară.

Până joi seara, mai multe județe sunt vizate de atenționări cod galben de instabilitate atmosferică și averse.

Coduri galbene de vânt, instabilitate atmosferică și averse

Administrația Națională de Meteorologie a emis o atenționare Cod galben valabilă pentru joi dimineața și care vizează intensificări ale vântului și instabilitate atmosferică în Banat, Crișana, Maramureș și vestul Transilvaniei.

Astfel, vântul va sufla cu viteze de 50…70 km/h și se vor semnala, izolat, vijelii, descărcări electrice și averse (15…25 l/mp).

Atenționarea este valabilă joi, în intervalul orar 5:00 – 10:00.

O altă atenționare Cod galben de instabilitate atmosferică va intra în vigoare joi după ora 10:00 și va fi va valabilă pe tot parcursul zilei în județe din Maramureș, Transilvania, Oltenia, vestul și nord-vestul Munteniei, vestul și nordul Moldovei și în zona montană.

În aceste regiuni se vor semnala averse torențiale, descărcări electrice, intensificări ale vântului și vijelii (viteze de 50…70 km/h), căderi de grindină de mici și medii dimensiuni. În intervale scurte de timp (1…3 ore) sau prin acumulare vor fi cantități de apă de 25…40 l/mp și izolat de peste 50…60 l/mp.

Astfel de fenomene vor fi în noaptea de joi spre vineri (11/12 iunie) în majoritatea zonelor, iar pe parcursul zilei de vineri (12 iunie) mai ales în jumătatea estică a țării, notează meteorologii. 

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite

Cele mai citite pe aceeași temă