Temperaturi record în Spania. Meteorologii susțin că sunt efectele încălzirii globale
Record de temperaturi în Spania. În Sudul peninsulei s-au atins și 30 de grade Celsius. Plajele sunt pline de turiști, în timp ce stațiunile de schi sunt pustii. Meteorologii susțin că în Spania efectele încălzirii globale sunt din ce în ce mai vizibile.
Cu câțiva ani în urmă o baie în mare în toiul iernii era o adevărată încercare chiar și pentru temerari, în ciuda temperaturilor blânde specifice climei mediteraneene. Acum însă, o răcorire e chiar necesară pentru cei care fac plaja sub soarele torid. Anul acesta a fost extrem de cald și secetos.
Meteorologii spun că este o masă de aer cald neobișnuită pentru luna decembrie care a adus recorduri de temperaturi în Valencia, Murcia și Malaga.
Ruben del Campo, purtãtor de cuvânt AEMET: Spania este deja o țarã mai caldã decât era, iar acest lucru se observã în fiecare anotimp al anului, mai ales vara, care se apropie de primãvarã și toamnã, dar și iarna. Și avem mai puține zile cu îngheț și, de asemenea, mai puține zile cu zăpadă.
Peisajul în stațiunile de schi este dezolant. Stratul de zăpadă ar fi trebuit să aibă peste un metru în stațiunile montane, dar nu a căzut niciun fulg.
Ei bine, terifiant. Sentimentul este înspãimântãtor pentru cã ar trebui sã fie zãpadã sau ger.
Aratã verde și frumos, dar nu pentru perioada anului în care ne aflãm.
Iar previziunile nu sunt optimiste. Meteorologii spun că va ninge puțin iarna aceasta, iar finalul de an va fi marcat de o vreme călduroasă.

