Tânărul care a înjunghiat mortal un taximetrist în judeţul Argeş ar fi fost drogat. Suspectul crimei, un tânăr de 21 de ani, arestat preventiv
Tânărul care a omorât un taximetrist în judeţul Argeş ar fi fost drogat. Testul rapid a ieşit pozitiv la amfetamine, potrivit politiei. Între timp, suspectul a fost arestat preventiv şi este acuzat de omor. Bărbatul l-a înjunghiat mortal pe şoferul de taxi, apoi a fugit, dar a fost prins de polițiști. Un atac similar a avut loc şi în judeţul Suceava, asupra unui şofer de ride-sharing. În acest caz, victima a scăpat cu viață.
Taximetristul ucis în județul Argeș avea 60 de ani. Vineri seara era la serviciu și a preluat o comandă în Pitești, de la un tânăr de 21 de ani, care i-a cerut să-l ducă acasă, în comuna Davidești. Nu se știe ce s-a întâmplat în mașină. Dar când au ajuns la Mioveni, clientul l-a înjunghiat pe șoferul de taxi și a fugit. Victima a apucat să iasă din mașină și s-a prăbușit la câțiva metri. Un trecător l-a văzut pe șofer și a sunat la 112.
Marius Rizea, purtător de cuvânt, IPJ Argeș: Polițiștii au ajuns la fața locului și au văzut că cele sesizate se confirmă, iar medicii sosiți la fața locului au încercat să îl resusciteze, însă din păcate a decedat. Cercetările au fost preluate de un procuror.
Suspectul a fost prins în apropiere de locul crimei, după ce polițiștii au organizat filtre rutiere.
Marius Rizea, purtător de cuvânt, IPJ Argeș: Colegii mei, în urma unei mobilizări deosebite, au reușit să identifice un tânăr de 21 de ani din Davidești, despre care sunt indicii că a săvârșit fapta. E în custodia colegilor.
Bărbatul, care avea asupra sa bunuri luate din autoturism și cheile mașinii, a recunoscut imediat fapta. Anchetatorii l-au audiat și apoi l-au reținut.
Un incident asemănător a avut loc vineri noapte și la Suceava. Șoferul unei mașini care asigură transport în regim de ride-sharing a fost înjunghiat de un adolescent. Disputa dintre cei doi a pornit după ce clientul a oferit 7 lei pentru cursă, în timp ce șoferul ceruse 9 lei. Cearta s-a amplificat, iar tânărul l-a înjunghiat pe conducătorul auto. Mai mulți trecători au văzut ce s-a întâmplat și au alertat poliția. Oamenii legii au intervenit în forță după ce agresorul s-a baricadat în mașină.
Individul a fost imobilizat rapid de polițiști.
Șoferul rănit a fost transportat la spital, iar agresorul a fost încătușat și dus la audieri. Poliția a deschis un dosar penal.
Incidentele reaprind discuția despre riscurile de care se lovesc șoferii de ride-sharing și taximetriștii, nevoiți adesea să se confrunte cu pasageri violenți.
Polițiștii continuă cercetările, iar adolescentul ar putea răspunde penal pentru lovire și alte violențe, dar și pentru port ilegal de armă albă.

