Tânăr de 19 ani, snopit în bătaie. Doi dintre agresori, fotbaliști la Politehnica Timișoara
Acuzații grave la adresa a trei fotbaliști, de 19, respectiv 22 de ani, dintre care doi legitimați la Politehnica Timișoara. Sunt cercetați penal pentru că ar fi bătut crunt un tânăr de 19 ani într-un club, din Timișoara. Doi au fost reținuți iar al treilea este cercetat în libertate. Atenție, urmează informații cu puternic impact emoțional. Conducerea clubului din Liga a treia s-a delimitat de acest comportament.
Victima și agresorii au petrecut împreună în același club care se află în Complexul Studențesc din Timișoara. Scandalul a avut loc în noaptea de sâmbătă spre duminică, iar scena violentă a avut loc afară. Băiatul de 19 ani a fost asaltat de mai mulți indivizi.
Tânărul agresat susține că cel puțin zece indivizi au sărit să îl bată.
Lucas, victima: Am primit lovituri în zona capului, corpului, picioare, în coaste, piept. Am fost fugărit, m-au prins și au fost lovituri în cap cu un par. Și de abia am scapăt de acei băieți.
Alexandra Petrovici, purtător de cuvânt IPJ Timiș: Polițiștii s-au sesizat din oficiu și au întocmit dosar penal pentru lovire și alte violențe și pentru tulburarea ordinii publice.
Mama victimei, consilier local în comuna timișeană Dumbrăvița, cere să se facă dreptate.
Alina Sperlea, mama tânărului de 19 ani: Este strigator la cer. Nu este normal, copiii noștri să nu poată să iasă în club. Băiatul meu nu e bătăuș, nu consumă alcool, nu fumează.
Totul ar fi plecat de la gelozie: iubita victimei ar fi fost în trecut împreună cu unul dintre tinerii agresivi. În timpul bătăii, fratele tinerei, un adolescent de 16 ani, a încercat să aplaneze conflictul, dar a căzut și el pradă furiei grupului de bătăuși. Astăzi, împreună cu Lucas, a mers la Institutul de Medicină Legală pentru a obține certificatele medicale. Conducerea Clubului Politehnică Timișoara a declarat că se delimitează de cele întâmplate.
Dinu Bara, director general, Poli Timișoara: Nu tolerăm astfel de comportamnet. Nu are nimic în comun cu valorile clubului, cu sportul în general. Dacă este o implicare directă a lor, avem instrumentele ncesare până la rezilierea contractului, evident.
Doi dintre tinerii fotbaliști, ambii de 22 de ani, au fost reținuți și urmează să afle dacă vor fi arestați preventiv. Al treilea, de 19 ani, jucător la Poli, este cercetat în libertate.

