Tânăr de 18 ani, cu arsuri grave după ce s-a urcat pe o locomotivă la Lețcani
Moda fotografiilor pe tren face în continuare victime în rândul tinerilor. Un băiat de 18 ani a ajuns la spital cu arsuri pe jumătate din corp, electrocutat în timp ce se fotografia pe o locomotivă oprită în gara Leţcani, aproape de Iaşi. Este al doilea incident de acest fel din această săptămână.
Adolescentul mersese în gara din Leţcani împreună cu prietenii special pentru a-şi face fotografii. S-a urcat pe o locomotivă staţionată şi a fost imediat atins de arcul electric care s-a format.
Băiatul are arsuri pe jumătate din corp, au constatat medicii de la spitalul Sfântul Spiridon din Iaşi, unde a fost internat.
În urmă cu numai câteva zile, un copil de 12 ani s-a electrocutat în gara din Târgu-Neamț, tot în timp ce încerca să îşi facă o fotografie pe un vagon.
Din cauza arsurilor grave, el a fost transferat la un spital din Bucureşti.
Va reamintim, apelaţi 112 pentru cazurile de urgenţă. La numărul 119 se pot semnala cazurile de abuz, exploatare sau neglijare a copilului.
Iar la Telefonul Copilului puteţi apela pentru consiliere şi sprijin specializat.

