Ministerul Apărării Naționale, împreună cu autoritățile locale, organizează sâmbătă ceremonii militare și religioase dedicate împlinirii a 167 de ani de la înfăptuirea Unirii Principatelor Române.
24 January 2026, 08:31 (actualizat 25 January 2026, 09:08)
Unirea Principatelor Române, de acum 165 de ani, a fost sărbătorită în Capitală, la Iași și în alte orașe din țară de mii de oameni, dar și de o clasă politică pregătită să se avânte în lupta electorală pentru patru rânduri de alegeri.
Moştenirea lăsată de arhitecţii Unirii din 1859, deopotrivă instituţională şi simbolică, reprezintă temelia solidă pe care să continuăm modernizarea României, afirmă preşedintele Klaus Iohannis, duminică, într-un mesaj adresat cu prilejul împlinirii a 162 de ani de la Unirea Principatelor Române.
Sarbătorirea a 162 ani de la Unirea Principatelor Române a avut loc în contextul restricțiilor cauzate de epidemia de Coronavirus. Preşedintele Camerei Deputaților, Ludovic Orban, a fost prezent la manifestările de la Focșani.