Cei doi pacienţi infectaţi cu virusul West Nile şi internaţi în Spitalul Judeţean de Urgenţă Brăila au decedat. 37 de cazuri confirmate în România, până în prezent

Cei doi pacienţi infectaţi cu virusul West Nile şi internaţi în Spitalul Judeţean de Urgenţă Brăila au decedat, a anunţat directorul Direcţiei de Sănătate Publică (DSP), Gabriel Ciochină, citat de Agerpres. În România au fost confirmate, până în prezent, 37 de cazuri de infectare cu West Nile, potrivit datelor publicate de Institutul Național de Sănătate Publică (INSP).

Alertă sanitară în județul Brăila, după depistarea celor două cazuri grave de infectare cu virusul West Nile

Alertă sanitară în Brăila, după ce două persoane au ajuns în stare foarte gravă la Spitalul de Urgență, infectate cu virusul West Nile. Cei doi pacienți, o femeie și un bărbat, sunt internați în terapie intensivă, iar medicii spun că prognosticul este rezervat. Autoritățile au decis să intensifice acțiunile de dezinsecție și le-au cerut localnicilor să se protejeze împotriva înțepăturilor de țânțar.

Ultima Oră

Cele mai citite