METEO. Arșiță și temperaturi sufocante în următoarele zile

Codul galben și codul portocaliu de caniculă emise de meteorologi vor rămâne în vigoare până la ora 21.00. În acest interval, valul de căldură va persista în majoritatea zonelor din țară, iar în sud-est va fi cel mai cald, temperaturile maxime vor depăși 38 de grade la umbră, iar disconfortul termic va fi deosebit de ridicat.

METEO. Vreme instabilă cu temperaturi maxime între 22 și 31 de grade

Vineri, vremea va fi ușor instabilă, în special în nordul, centrul și estul țării, unde la un moment dat se vor strânge norii și vor aduce ploi însoțite de descărcări electrice, vijelii și vor fi condiții de grindină. În restul teritoriului găsim atmosferă însorita pe tot parcursul zilei. Vântul își va face simțită prezența în Dobrogea, Moldova și sudul Banatului, iar temperaturile maxime se vor încadra între 22 și 31 de grade.

Vremea în lume: Inundații în Slovenia și China, incendii în Macedonia de Nord, alunecări de teren în Georgia, fulgere teribile în Colorado

Inundații de proporții în Slovenia. În câteva ore de ploaie nordul țării era sub ape. Guvernul de la Ljubljana a anunțat că armata este pregătită să intervină. Meteorologii anunță că ploile se extind spre sudul țării, Croația și Bosnia. Asta în timp ce America de Sud, continent pe care este iarnă acum, se confruntă cu temperaturi neobișnuit de mari. În Chile a fost cea mai caldă zi de iarnă din ultimii 72 de ani.

METEO Căldură greu de suportat, vineri, în sudul şi sud-estul României. Vreme instabilă cu ploi abundente,descărcări electrice, vijelii şi grindină, în restul ţării

Vom avea o zi fierbinte cam peste tot, iar prin unele zone ploile vor răcori atmosfera însă pentru puţin timp. Codul galben de caniculă şi disconfort termic accentuat rămâne în vigoare până mâine la ora 10.  În Muntenia, Dobrogea, Moldova şi sudul Olteniei temperaturile maxime se vor situa între 33 şi 37 de grade la umbră.

Ultima Oră

Cele mai citite