Planul Roşu de Intervenţie a fost activat, sâmbătă dimineaţa, după ce un autocar cu ucraineni s-a răsturnat pe E 85, la intrare în comuna Garoafa. În autocar erau doi șoferi și 41 de călători, care veneau din Istanbul și se îndreptau spre casă, în Ucraina. La intrarea în comuna Garoafa, autocarul a iesit de pe șosea, a ajuns într-un şant de beton si s-a răsturnat. Un localnic a fost primul care a sărit în ajutor.
O bătrână de 80 de ani, care a plecat să culeagă ciuperci, este căutată de autorităţi după ce a sunat la 112 pentru a anunţa că s-a rătăcit pe drumul de întoarcere, a informat, luni, Inspectoratul de Poliţie Judeţean (IPJ) Vrancea.
Seceta a decimat culturile din Vrancea. Altdată judeţ cu producţii record, acum, o treime din suprafaţa cultivată este calamitată aproape în întregime.
Lecţii de română la Bibliotecă. Mai mulți refugiați din Ucraina, care trăiesc în Municipiul Focșani, s-au înscris la cursuri, dornici să decopere cultura țării care-i adăpostește în vreme de război. Unii speră să-și ocupe astfel timpul și să treacă mai ușor peste despărțirea de cei dragi. Alții fac asta din respect pentru românii care le-au întins o mână de ajutor.
O femeie de 64 de ani din Vrancea a murit după ce a fost plimbată aproape 10 ore între spitale din cauza unor teste covid neconcludente. Medicii legiști vor stabili care a fost cauza decesului.
Situație incredibilă în Vrancea unde o femeie de 64 de ani a fost plimbată aproape 10 ore între două spitale. Și asta pentru că testele COVID rapide au avut rezultate diferite, în funcție de locul unde au fost făcute: la spitalul din Focșani au ieșit negative, în timp ce la Adjud, au fost pozitive. Femeia e acum internată în secția de boli infecțioase a spitalului din Focșani unde așteaptă rezultatul testului PCR.
Zeci de poduri din județul Vrancea sunt foarte degradate şi pun în pericol pasagerii maşinilor care le traversează zilnic. Podul care a căzut ieri în comuna Vulturu este doar unul dintre ele. Circulația autoturismelor a fost deviată prin Suraia. Dar şi pe noua rută există un pod la fel de degradat.
Decizia de a întrerupe parţial iluminatul stradal nocturn a fost luată de primăria din Rugineşti pentru a face economie, după ce ultima factură la energie electrică a fost de peste 300 de mii de lei.