Trăiesc pentru a-i ajuta pe alții. De aproape două decenii, un medic se ocupă să facă bine, fără să ceară ceva la schimb

Să fii voluntar înseamnă să dai din timpul tău, din experiența ta, celor care au nevoie și să nu pretinzi nimic. Sunt tot mai mulți oameni implicați în astfel de fapte. Sunt medici, juriști sau administratori de firme. La început de pandemie i-au ajutat cum au putut pe cei din linia întâi, iar acum fac servicii pentru mii de suflete care au ajuns în situații dificile.

ONG-urile se reinventează pe timp de criză

Pandemia de COVID-19 forţează ONG-urile să se reinventeze. Aşa cum s-a întâmplat în multe domenii, şi-au mutat activitatea în mediul online şi oferă servicii copiilor şi părinţilor care sunt acasă. Altele au căutat parteneriate şi fac dispozitive medicale de protecţie pe care le donează spitalelor. Orice pentru a-i ajuta pe cei aflaţi în nevoie.

Consiliul Județean Ilfov se constituie parte civilă în cazul falsului medic de la Spitalul Județean. Neregulile, anchetate de o nouă comisie de disciplină

În urma controlului făcut la Spitalul Judeţean din Ilfov, în care a lucrat medicul fals Raluca Bârsan, Consiliul Judeţean a depus plângere penală. Instituţia se consideră prejudiciată şi îi cere Ralucai Bârsan despăgubiri. Raportul arată că falsul doctor făcea intervenții chirurgicale sub directa îndrumare a fostei șefe de secție și a unui alt medic, deși existau semne că nu are studii de specialitate. Ancheta a mai arătat că dosarul de voluntar nu a fost actualizat din 2014.

Cazul femeii cu nouă clase care a lucrat ca medic la Spitalul Judeţean Ilfov. Mărturia unei paciente

Apar dezvăluiri șocante despre femeia de 30 de ani care timp de un deceniu a lucrat ca medic în secția de ginecologie a Spitalului de Urgență Ilfov. Nu doar că diploma de licenţă este falsă, dar ea nici măcar nu ar fi terminat liceul, potrivit unor informații publicate de Libertatea. După scandalul izbucnit ieri, mai multe mămici au confirmat că tânăra asista la nașteri sau la alte intervenții.

#TuFaciSarbatorile. La 19 ani, Mihai este voluntar în lupta pentru viață

A doua zi din an a fost teribilă pentru un tânăr bucureştean. Este voluntar şi a învăţat să salveze vieţi dar niciodată nu şi-a închipuit că va fi nevoit să ţină în viaţă pe cineva prins sub metrou. Ieri a intrat în alertă când a primit un mesaj despre o persoană lovită de metrou în staţia de lângă casa lui. În subteran a dat peste un adolescent care era pe șine, încă în viaţă. Şi, minute bune, Mihai, salvatorul, i-a vorbit despre cum poţi să supravieţui şi într-o astfel de situaţie. Acum, chiar medicii de pe ambulanţă îl felicită şi îi multumesc lui Mihai.

Ultima Oră

Cele mai citite